Irena Kuczyńska
Uncategorized

Dziewięciu kandydatów na jedno miejsce w Pleszewie

O 21 mandatów w Radzie Miejskiej w Pleszewie powalczy 175 osób z 7 komitetów wyborczych.  Na jedno miejsce przypada prawie 9 kandydatów.

Listy wyborcze gotowe.  Wśród 175 kandydatów są osoby, pozostające w polityce od wielu lat, są osoby, które kiedyś już radnymi były i znów chcą być. Jest też spora grupa nowicjuszy.

A oto pełne nazwy Komitetów Wyborczych
KW Miłośnicy Ziemi Pleszewskiej
KW Pleszewianie
Koalicyjny KW Platforma. Nowoczesna. Koalicja Obywatelska
KW Stowarzyszenie na rzecz Zrównoważonego Rozwoju MiG Pleszew "Zielona Gmina".
KW Pleszewskie Stowarzyszenie "Wspólna Przyszłość"
KW Prawo i Sprawiedliwość
KW Wyborców Przyjazny Samorząd Pleszew.
W tekście będę się posługiwać skrótami

Wiek kandydatów na radnych waha się od 24 lat do 82 lat.  Najmłodsza jest Olena Łoś – 24 – letnia mieszkanka Sowiny – kandydatka Koalicji Obywatelskiej. Zajmuje ostatnie miejsce w okręgu wiejskim. Na tej samej liście, na ostatnim miejscu, w okręgu II znalazł się 25 – letni wokalista Arkadiusz Kuznowicz.

Jeśli chodzi o kandydatów najstarszych, tu prym wiedzie 82 – letnia Anna Kończak z Kowalewa, która zasila listę KW Zielona Gmina. Pani Ania – członkini grupy “Wesołe Emerytki” debiutuje w polityce.

Pięć lat mniej ma Tadeusz Żychlewicz, który był radnym nieprzerwanie od 1990 roku. Dopiero 4 lata temu mandatu nie zdobył. Kiedyś reprezentował Stowarzyszenie “Razem dla Ziemi Pleszewskiej”. Teraz  na listach  Prawa i Sprawiedliwości  ma dobre 2  miejsce w I Okręgu.

Mamy też na listach kilkoro 66 – latków. Wspomnę chociażby Michała Karalusa – byłego pleszewskiego starostę, który w polityce jest nieprzerwanie od 1999 roku – zaczynał jako wicestarosta, potem był starostą, w mijającej kadencji był radnym powiatowym.  Przez wiele lat związany z Polskim Stronnictwem Ludowym (nawet prezesem powiatowych struktur był). Teraz postanowił zająć się samorządem miasta i gminy. Jest jednym z liderów KW Pleszewianie, zajmując 1 miejsce w III Okręgu.

Jego rówieśnik Włodzimierz Grobys – w radzie miejskiej zasiadał przez kilka kadencji, zawsze w Towarzystwie Miłośników Ziemi Pleszewskiej. Był nawet wiceprzewodniczącym rady. I brata Tadeusza – nieco młodszego do Rady Miejskiej wciągnął.  Rok temu postanowił zmienić swoje życie i swoje preferencje polityczne, ogłaszając chęć kandydowania na burmistrza Pleszewa.

Tym samym stracił stanowisko oraz apanaże wiceprzewodniczącego rady miejskiej (około 2000 zł diety bez podatku). Z polityki pan Włodek jednak nie odszedł, chociaż z kandydowania na burmistrza, zrezygnował.

Ale swoje doświadczenie, rozpoznawalną twarz i nazwisko dał  KW Przyjazny Samorząd Pleszewa, przekazując swoje poparcie kandydatowi na burmistrza Erykowi Kowcuniowi.Włodzimierz Grobys  jest liderem listy w okręgu III. Jego brat Tadeusz ma 3 miejsce w I Okręgu.

Z tego samego rocznika jest Adela Grala – Kałużna, która w Radzie Miejskiej zasiadała przez wiele lat, w latach 90.  nawet przewodniczyła radzie. Emerytowana dyrektor pleszewskiego szpitala, potem prezes Pleszewskiego Centrum Medycznego, teraz prezes Stowarzyszenia Pleszewski Uniwersytet Trzeciego Wieku, kandyduje z listy KW Miłośników Ziemi Pleszewskiej. Ma 5 miejsce w II Okręgu

Na liście KW Koalicji Obywatelskiej 6 miejsce ma Grażyna Kuś, także 66 – letnia. Razem z Michałem Karalusem, na liście KW Pleszewianie na 3 miejscu jest 66 – latek Mirosław Rożek – przedsiębiorca z Kowalewa.

Teraz przyjrzyjmy się, kto z kim powalczy o głosy w okręgach. W I Okręgu i w III wybierzemy 6 radnych, w II Okręgu 7 radnych.

Oto i I Okręg.
Na czele “Miłośników” zastępca burmistrza Andrzej Jędruszek, tuż za nim Elżbieta Hyla i Bernadeta Gawrońska, które są radnymi tej kadencji. I nowicjusze: Leszek Kołaski – prezes OSP Pleszew a także Dorota Żarnowska – długoletnia szefowa osiedla “Wokół wieży”. W poprzedniej kadencji przegrała z Włodzimierzem Grobysem. Mówi, że kandyduje ostatni raz. Ma 64 lata.

Liderem listy “Przyjazny Samorząd Pleszew” jest Eryk Kowcuń – radny tej kadencji, kandydat na burmistrza Pleszewa. O mandat i o głosy powalczy tu też Sebastian Wasielewski, w przedostatniej kadencji radny, który startował z listy Prawa i Sprawiedliwości, ale pod koniec kadencji został radnym niezależnym. I jeszcze jeden kandydat – wspomniany już Tadeusz Grobys – brat Włodzimierza.

Prawo i Sprawiedliwość w I Okręgu postawiło na nowicjusza  Piotra Hartleba, z drugiego miejsca startuje wspomniany już Tadeusz Żychlewicz. Jest tu jeszcze Paweł Reszel – mąż Renaty – radnej powiatowej oraz Małgorzata Sołtysiak, której mąż Józef  startuje z ostatniego miejsca w III Okręgu.

“Pleszewian” prowadzi do walki o głosy Mateusz Biadała – nowicjusz w samorządach. Tuż za nim jest Paweł Jakubowski, który już radnym miejskim  był w I kadencji. Na liście jest też Wiesław Szymański  – lider pleszewskich morsów, członek Team Pleszew. I jeszcze widzę tu Mirosławę Marciniak – mamę Łukasza Marciniaka  – kandydata na burmistrza z KW Pleszewianie.

Koalicja Obywatelska postawiła na nowicjuszy. Pierwsza na liście jest Małgorzata Wysocka – Balcerek z Nowoczesnej – kobieta biznesu, tuż za nią jest mecenas Łukasz Jaroszewski. Dodam tu jeszcze bizneswomen Martę Kinas.

Będzie ostro, bo Listę KW “Wspólna Przyszłość” w tym okręgu otwiera Witold Hajdasz – kustosz w Muzeum Regionalnym. Na tej liście znajdziemy jeszcze członków Drużyny Tradycji 70 pułku piechoty: Tomasza Wojtalę – rzecznika prasowego starostwa oraz Janusza Waliszewskiego – nauczyciela historii w ZST na Zielonej. Historyków wspierać będzie  Małgorzata Grzechowiak – współwłaścicielka gospodarstwa ogrodniczego.

Zostało nam Stowarzyszenie “Zielona Gmina”. Liliana Mróz – asystentka prezesa Pleszewskiego Centrum Medycznego otwiera tę listę, na której jest też Andrzej Bizan oraz wspomniana już 82 – letnia Anna Kończak.

Oto i II Okręg
Walka i tu będzie zacięta, bo na listach jest wiele znanych nazwisk oraz  szefów Stowarzyszeń. Z tego okręgu wywodzą się czterej kandydaci na burmistrza Pleszewa: Arkadiusz Ptak, Łukasz Marciniak, Zdzisław Gorzeliński i Grzegorz Jenerowicz. Ptak i Marciniak są liderami na listach, Jenerowicz i Gorzeliński musieli się zadowolić drugimi miejscami.

Na czele “Miłośników” Arkadiusz Ptak – zastępca burmistrza i kandydat na burmistrza Pleszewa, przewodniczący Towarzystwa Miłośników Ziemi Pleszewskiej. Tuż za nim aktualne radne Renata Garsztka – wiceprzewodnicząca rady, Jolanta Molska, radny Grzegorz Grygiel – dyrektor Domu Pomocy Społecznej.  Na 5 miejscu wspomniana już Adela Grala – Kałużna. I nowicjusz  Waldemar Sadowski.

Listę Prawa i Sprawiedliwości otwiera Tomasz Klak – który w radzie miejskiej już zasiadał, nawet wiceprzewodniczącym był. Drugie miejsce na liście dostał kandydat na burmistrza Grzegorz Jenerowicz. Określa się jako kandydat niezależny z poparciem Prawa i Sprawiedliwości.

Stowarzyszenie “Wspólna Przyszłość” postawiło na lidera Platformy Obywatelskiej Błażeja Kaczmarka. W mijającej kadencji był on wiceprzewodniczącym rady. Jest bratem Michała, który kandyduje do Rady Powiatu Pleszewskiego.  Na 2 miejscu jest radna Anna Regulska – Duda, dalej nowicjusze – szef Osiedla Piastowskiego Adrian Michalak oraz Zdzisława Stańczyk z Nowoczesnej.

Łukasz Marciniak otwiera listę kandydatów KW Pleszewianie, którego jest liderem. Już kiedyś  do rady kandydował. Na drugim miejscu  nowicjusz Dominik Drygas... Listę zamyka Wiesław Jarzębowski – który był kiedyś przewodniczącym osiedla.

Jedynką na liście Koalicji Obywatelskiej  jest szef powiatowych struktur Platformy Obywatelskiej, radny tej kadencji Piotr Kusiakiewicz. Zdzisław Gorzeliński – kandydat na burmistrza Pleszewa, radny, skarbnik UG Gołuchów musiał się zadowolić drugim miejscem. Na trzecim miejscu nauczycielka Rita Musielak, dalej wspomniana już 66 – latka Grażyna Kuś i na końcu młodziutki Arkadiusz Kuznowicz.

Przyjazny Samorząd Pleszew reprezentuje w II Okręgu lider Karol Szehyński – radny tej kadencji. Na drugim miejscu Andrzej Załustowicz – syn Andrzeja seniora – niegdyś radnego miejskiego.

“Zielona Gmina” na czele listy ustawiła Mariana Sztamburskiego szefa Rady Nadzorczej Pleszewskiego Centrum Medycznego. Na drugim miejscu  – lekarz  Janusz Rataj z pleszewskiego szpitala.

Oto i III Okręg
Tu powalczą prawdziwe tuzy. Listę “Miłośników” otwiera Olgierd Wajsnis z Kowalewa – przewodniczący rady miejskiej tej i poprzedniej kadencji. Na kolejnych miejscach radni: Dariusz Dryjański z Suchorzewa, Wiesława Gil z Lenartowic, Adam Stencel z Grodziska, Jan Noskowski z Brzezia, dalej sołtyska Taczanowa II Kinga Melka. Listę zamyka Czesław Skowroński – w latach 90. zastępca burmistrza Pleszewa, w 1989 roku poseł Sejmu Kontraktowego.

I kolejny tuz otwiera listę KW Pleszewianie –  Michał Karalus z Borucina, o którym szczegółowo  napisałam już. Na tej liście jest też Agnieszka Oblizajek z Grodziska, wspomniany już 66 – letni Mirosław Rożek z Kowalewa.

Także z Kowalewa jest lider listy Prawa i Sprawiedliwości Maciej Ładziński, który był już radnym miejskim w latach 2010 – 2014, w mijającej kadencji był w Radzie Powiatu, teraz wraca do gminy. Kandyduje  też siostra Tomasza Klaka Katarzyna Trawińska  sołtyska z Marszewa oraz Iwona Pera – wicedyrektor ZSP-P w Marszewie. Listę zamyka wspomniany wcześniej Józef Sołtysiak – prezes Pleszewskiego Klubu Karate.

I Kowalewa ciąg dalszy. Tym razem  KW “Zielona Gmina” i lider  Jarosław Kapała – właściciel firmy informatycznej, prywatnie szwagier Mirosława Rożka   z “Pleszewian”. Na drugim miejscu jest Monika Matyjaszczyk.

Koalicja Obywatelska postawiła na nowych ludzi. Listę otwiera  Jan Sroczyński z Taczanowa Drugiego, dalej Małgorzata Walendowska – społeczniczka z  Kowalewa, sołtys Rokutowa Grzegorz Szwedek i na końcu wspomniana już najmłodsza kandydatka 24 – letnia Olena Łoś.

Także Stowarzyszenie “Wspólna przyszłość”  ma na swoich listach same nowe nazwisaka. Lider listy to Maciej Andrzejczak, dalej Emil Forycki i Maciej Grzesiński z Kowalewa – ale zawodowo związany z Sowiną Błotną – człónek Drużyny Tradycji 70 Pułku Piechoty.

“Przyjazny Pleszew”  i lider listy “wiejskiej” Włodzimierz Grobys – znany i doświadczony samorządowiec. Na tej liście rozpoznaję jeszcze Katarzynę Suflitę – z zarządu osiedla Reja, geodetkę z zawodu.

Kampania wyborcza się rozpoczęła. Plakaty widać na płotach, parkanach, w internecie, zwłaszcza na portalach społecznościowych.

21 października będziemy głosować, ale ostatecznie się liczą głosy oddane na Komitety Wyborcze, co się przełoży na mandaty. Dla jednych kandydatów będzie to bój pierwszy, dla innych bój to będzie ostatni.

Wkrótce przegląd kandydatów do Rady Powiatu Pleszewskiego.

http://www.rc.fm/news/pleszew-powalcza-w-pleszewie.html

Skomentuj na Facebooku