Ślubne zdjęcie Marii i Ignacego z Ostroroga
Ślubne zdjęcie w sepii wydobyte z pożółkłej koperty. Główni bohaterowie to Maria zd. Kłos z Ostroroga (ul. Wroniecka 18) i Ignacy Nowacki z ul. Poznańskiej. Ślubu młodej parze udzielał na pewno w kościele Wniebowzięcia Matki Bożej w Ostrorogu ks. dr Włodzimierz Sypniewski. Pan młody to brat mojej babci Józefy. Ślub odbył się najpewniej w 1929…
Wielkanocne refleksje i wspomnienia z dzieciństwa
Wiele ważnych wydarzeń w moim życiu wiąże się z Wielkanocą. Falę wspomnień wywołała kartka świąteczna sprzed 60 z górą lat… Kartka wielkanocna jest zdjęciem kościoła Matki Boskiej Wniebowziętej w Ostrorogu, wykonana na pewno przez fotografkę Janinę Kurczewską. Pierwszą w moim życiu Wielkanoc znam z opowiadań mojej Mamy Ireny. Miałam cztery dni, kiedy w pierwsze święto…
4 lata niespodzianek w centrum Pleszewa
Cztery lata trwały w śródmieściu Pleszewa prace przy rozdzielaniu kanalizacji ogólnospławnej na deszczową i sanitarną. W tym czasie niejednokrotnie archeolog wstrzymywał prace, bo ziemia odsłaniała swoje tajemnice. Na modernizację kanalizacji w pozostałych ulicach centrum miasta trzeba poczekać na dotację z kolejnego rozdania Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko – powiedział radiu Centrum Grzegorz Knappe – prezes…
Rękopisy Adama Kubaszewskiego on-line
W Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie znajdują się rękopisy Adama Kubaszewskiego znakomitego ogrodnika majątku w Gołuchowie, któremu zawdzięczamy wyjątkowe założenie parkowe. Można je przeczytać w internecie. Szczegóły realizacji wyjątkowego przedsięwzięcia, jakim jest gołuchowski park, ale też życia Jana i Izabeli Działyńskich, możemy poznać dzięki zapiskom, które prowadził Adam Kubaszewski w latach 1854 – 1919. Dwa…
45 lat temu spłonął gościniec w Brzeziu
W ostatni wieczór karnawału 1976 roku, spłonął zajazd „Parzybroda” w Brzeziu. Stało się to w czasie zabawy karnawałowej zwanej w Pleszewie „podkoziołkiem” a w Kaliszu „ostatkami”. Na szczęście, nikt z imprezowiczów nie zginął. Chociaż, jak wspominają strażacy, nocujący w motelu uczestnicy zabawy „na golasa wyskakiwali z okien” prosto w śnieg… „Parzybroda” była jednym z 46…
Z workiem pełnym pieniędzy jechali do Warszawy
Agnieszka Matuszak – uczestniczka pierwszego pleszewskiego Finału WOŚP – w marcu 1993 roku, wspomina wydarzenia sprzed 28 lat. Po opublikowaniu tekstu o początkach WOŚP w Pleszewie LINK TUTAJ odezwali się pleszewianie, którzy mają dokumenty na pleszewskie granie w 1993 roku, kiedy jeszcze nie było identyfikatorów. A pieniądze do Warszawy były wiezione z Pleszewa w plecaku…
Wyzwolenie Pleszewa z wybuchem czołgu
W środę 24 stycznia 1945 roku Pleszew został wyzwolony spod okupacji niemieckiej. Opis wydarzeń pozostawił naoczny świadek – Józef Bierła, pracownik magistratu przed wojną, w czasie okupacji i po wojnie. Pożółkły maszynopis zawierający wspomnienia dziadka udostępnił mi jego wnuk Krzysztof Bierła. Józef Bierła ( na zdjęciu niżej) napisał, że zima roku 1944/1945 była sroga. Temperatura…
Trzech Króli z Orłem Białym w Pleszewie
W Święto Trzech Króli – 6 stycznia 1919 roku na pleszewskim ratuszu umieszczono Orła Białego. Trzy dni wcześniej władzę w mieście i powiecie pleszewskim przejęli Polacy. Przypomnijmy, że już 3 stycznia 1919 roku najważniejsze urzędy w mieście i w powiecie pleszewskim przejęli od Niemców Polacy. Najwyższą władzą stała się Rada Ludowa na Powiat Pleszewski. Funkcję…
102 lata temu Polska wróciła do Pleszewa
3 stycznia 1919 roku najważniejsze urzędy w mieście i w powiecie pleszewskim przejęli od Niemców Polacy. Najwyższą władzą stała się Rada Ludowa na Powiat Pleszewski. W książce „Bociun” Tomasz Wojtala pisze, że już 2 stycznia 1919 roku, na posiedzeniu Rady Ludowej, porucznik Ludwik Bociański namawiał członków Rady z ks. Kazimierzem Niesiołowskim na czele, „do przejęcia…
Tak świętowaliśmy Boże Narodzenie pół wieku temu
Wspominam święta mojego dzieciństwa, które przypadło na lata 50. i 60. Z żywą choinką, świeczkami, żłóbkiem, własnoręcznie robionymi łańcuchami, kartkami świątecznymi, kolędami i gwiazdorem. Zorganizowanie świąt pół wieku temu było prawdziwym wyzwaniem dla rodziców i dziadków, bo żyło się w rodzinie wielopokoleniowej i każdy miał jakieś zadania i obowiązki. Trzeba było wysprzątać cały dom, a…
Wyrzuceni z domów przed Bożym Narodzeniem
Boże Narodzenie 1939 roku i pięć kolejnych, moi dziadkowie Anna i Michał Leśni spędzili w Jędrzejowie w Generalnym Gubernatorstwie, dokąd zostali wysiedleni 3 grudnia 1939 roku z Binina koło Ostroroga. Były to jedne z pierwszych wysiedleń z Wielkopolski, którą okupanci włączyli do Rzeszy i nazwali Krajem Warty. Były czymś, czego nikt się nie spodziewał, o…
To była niedziela 13 grudnia 1981 roku
39 lat temu wprowadzono w Polsce stan wojenny. Władzę w Polsce przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. Wszystko to ogłosił Polakom gen. Wojciech Jaruzelski w telewizji polskiej. Tego dnia prezenterzy telewizyjni, podobnie jak generał, byli poubierani w mundury wojskowe. Na ulicach miast i miasteczek pojawili się funkcjonariusze Zmotoryzowanych Oddziałów Milicji Obywatelskiej. Niedziela 13 grudnia 1981 roku…
Pleszewianka w Polskim Sejmie Dzielnicowym
1100 delegatów zjechało 3 grudnia 1918 roku do Poznania na Polski Sejm Dzielnicowy. Wśród nich było 12 mieszkańców powiatu pleszewskiego w tym jedna kobieta – Anna Suchocka – żona aptekarza, babka późniejszej premier Hanny Suchockiej. Musiała cieszyć się wielkim mirem w pleszewskiej społeczności, skoro to właśnie ją, wydelegowano. Zwłaszcza, że kobiet w życiu publicznym było…
Co się stało z pomnikiem generała?
Przy kościele w Ostrorogu (pow. szamotulski) stał pomnik generała brygady powstania listopadowego Emiliana Węgierskiego, który zmarł w 1840 roku. Niestety, pomnik zniknął. Nawet nie wiadomo kiedy. Pamięć o pomniku przetrwała na starych pocztówkach i w wycinkach szamotulskich gazet z dwudziestolecia międzywojennego. Ponieważ nawet tablicy pamiątkowej nie ma, wielu mieszkańców Ostroroga nie wie nawet, że z…
Odnowią figurkę przy Placu Kościelnym
Urząd Miasta i Gminy Pleszew zamierza przeprowadzić konserwację zabytkowej figury Matki Bożej z Dzieciątkiem, która stoi na Placu Kościelnym. Konserwator zabytków datuje powstanie figurki na połowę XVIII wieku.Dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie Adam Staszak stawia hipotezę, że figurka z piaskowca mogła znajdować się w kościele farnym w Pleszewie w chwili pożaru , który w 1806…
Delegat na Polski Sejm Dzielnicowy z Ostroroga
Jan Rzyszczak – przedsiębiorca budowlany, był jedynym delegatem miasta Ostroroga na Polski Sejm Dzielnicowy, który odbywał się w Poznaniu w dniach 3 – 5 grudnia 1918 roku. Wybrano go 24 listopada 1918 roku podczas wiecu na Rynku we Wronkach. Jan Rzyszczak był jednym z 17 delegatów powiatu szamotulskiego na Polski Sejm Dzielnicowy. Urodził się 31 sierpnia …
Historia Pleszewa znów wyszła spod ziemi
Podczas prac przy modernizacji sieci kanalizacyjnej w Pleszewie w ulicy Sienkiewicza natrafiono na fragmenty murów, opłotowania i studni. Adam Staszak – dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie uważa, że mogą to być resztki zabudowań miejskich sprzed wielkiego pożaru Pleszewa w roku 1806. Dzisiejsza ulica Sienkiewicza, wówczas zwana Drogą Malińską, miała zupełnie inny przebieg… I znów, tak…
Czwarty przetarg na sprzedaż pałacu
Gmina Czermin z powiecie pleszewskim po raz czwarty ogłosiła przetarg na sprzedaż pałacu w Skrzypni. Dawny zespół dworsko – parkowo – folwarczny składa się z kilku obiektów, dwór jest wpisany do rejestru zabytków. Zamieszkuje w nim trzech lokatorów, ale gmina zapewni im mieszkania, jak tylko znajdzie się chętny na zakup pałacu i podpisze wstępną umowę…
Wielcy – znani i nieznani z powiatem związani
Doradca papieża Mikołaja V, sekretarz Władysława Jagiełły, przyjaciel Jana Długosza, zaufany powiernik Augusta II Mocnego, profesor Akademii Krakowskiej, poseł na sobór w Bazylei, książę beatyfikowany przez Jana Pawła II, ostatni kardynał Rzeczpospolitej Obojga Narodów, najwybitniejszy poeta polskiego baroku – wszyscy oni urodzili się na ziemi pleszewskiej. Zapraszam do lektury posta o ludziach bardzo znanych ale…
Gazeta Pleszewska przechodzi do historii
30 października 2020 roku wyszedł ostatni numer „Gazety Pleszewskiej”. 30 lat temu (X 1990) wyszedł numer pierwszy. Historia „Gazety Pleszewskiej” rozpoczęła się późnym latem 1990 roku. Od czerwca rządziła miastem i gminą Rada Miejska wybrana w wolnych wyborach. Znaleźli się w niej liderzy Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”, który w 1989 roku przeprowadził w mieście wybory do…
Nie zapominajmy o zmarłych nauczycielach!
Zapraszam na wirtualny spacer po grobach nauczycieli pleszewskiego liceum. Ludzie żyją tak długo, dopóki pamięć o nich trwa Wszyscy wspomniani przeze mnie Zmarli, pracowali w tym budynku Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica Swój, pełen wspomnień i nostalgii spacer, zaczynamy w Pleszewie na cmentarzu przy ul. Kaliskiej, gdzie w głównej alei, kilka kroków od bramy głównej,…
Historia pleszewskich cmentarzy
Z czterech cmentarzy, które aktualnie mamy w Pleszewie, najstarszy jest cmentarz ewangelicki, a najmłodszy – cmentarz komunalny. Zapraszam na krótki spacer po pleszewskich nekropoliach, podczas którego postaram się przybliżyć historię każdego z cmentarzy, nawet tych, które pozostały już tylko na starych mapach i w historii miasta. Kiedy 1050 lat temu chrześcijaństwo dotarło na ziemie polskie,…
Tajemnica „górki” na ulicy Wierzbowej
Czy pani mogłaby się dowiedzieć, skąd się wzięła „górka” przy ulicy Wierzbowej? – poprosił mnie pan Piotr z ulicy Wierzbowej. Oczywiście, że mogę, tylko od kogo. Kiedy w 1972 roku do Pleszewa przyjechałam, ”górka” już przy Wierzbowej była. W zimie dzieciaki zjeżdżały „z górki na pazurki” na sankach, wiosną, latem i jesienią „w dołku” kopano…
737. urodziny miasta Pleszewa
2 października miasto Pleszew obchodzi swoje urodziny. Tego dnia Roku Pańskiego 1283 po raz pierwszy w dokumencie sądowym zostało wspomniane „civitas Plessov” czyli „miasto Pleszew”. To książę wielkopolski Przemysł II objął Pleszew jurysdykcją sądu kaliskiego. Od 2 października 1283 roku pleszewianie liczą historię swego miasta, które na pewno jest starsze, jako że dokument, który przetrwał, …