Irena Kuczyńska
Region Pleszewski

Czas na pleszewskie imiona. Anna, Maria i Piotr w czołówce

Czy wiesz, że klikając w reklamy wspierasz funkcjonowanie mojego bloga?

W Pleszewie tak jak w Polsce, najczęściej nadawane imiona to Anna, Maria, Piotr, Krzysztof, Tomasz, Andrzej. Nie uwierzycie, ale  bez mała  co 40. mieszkaniec Pleszewa i gminy to Ania,  a  co 50. to Piotr.

Anna pełna łaski i wdzięku

Imię Anna jest nie tylko najpopularniejsze w Pleszewie ale i w całej Polsce. Każdy z nas zna przecież jakąś Anię. I tu trochę prywaty: ja miałam babcię Anię, moja bratanica to Ania i jedna z moich córek na drugie ma Anna – po babci. I jeszcze teściowa syna to Ania i córka kuzyna też. Po prostu kochamy to imię.  Może dlatego, że tak miała na imię babcia Jezusa, czyli mama Matki Boskiej? Imię pochodzi  z języka hebrajskiego i tłumaczy się „pełna łaski i wdzięku”. W Polsce po raz pierwszy notowane w 1229 roku. Imię to nosiły księżny i królowe: m.in. Anna Jagiellonka – siostra króla Zygmunta Augusta, żona Stefana Batorego, nosi je księżniczka angielska Anna.  W historii Pleszewa też była jedna Anna – właścicielka miasta księżna  Anna Tęczyńska, która w 1519 roku ufundowała kościół św. Ducha. (spłonął w 1854 roku, pozostała tylko nazwa ulicy).
W Pleszewie i gminie imię to noszą 664 panie, panienki, dziewczynki. Wśród nich są kobietki znane: np. Anna Bogacz – rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta i Gminy Pleszew, radne : Anna Śledzianowska i Anna Regulska- Duda, wiceprezes spółdzielni mieszkaniowej Anna Konieczna, szefowa Dziennego Domu Senior Wigor Anna Baszyńska. Nowa dyrektorka Zespołu Szkół Publicznych w Lenartowicach to Anna Sierecka (zdj. czołówkowe). Przychodzi mi jeszcze na myśl Anna Tyrakowska – nauczycielka w Przedszkolu Publicznym, z którą przeżyłam wiele dobrych chwil w „Gazecie Pleszewskiej” oraz  Anna  Wiszniewska – lekarka – okulistka, która powoli przejmuje pałeczkę po mamie Marii, czy jak kto woli Marioli.  Ania to miłośniczka psów i podróży. Na drugie ma Maria, tak jak mama, o której za chwilę. I jeszcze Ania Plucińska – podróżniczka, która opowiedziała mi o przygodach w podróży. Opisałam je w tym poście: http://irenakuczynska.pl/ania-podbija-azje/

 Maria  wspaniała i piękna

Na drugim miejscu zarówno w Pleszewie, jak i w Polsce pod względem popularności jest imię Maria. Pleszewskie statystyki odnotowały 624 kobietki obdarowane przez rodziców tym pięknym imieniem. Maria to biblijne imię matki Chrystusa. Pochodzi z języka hebrajskiego, znaczy „być pięknym i wspaniałym”. Imię to może być nadawane też mężczyznom ( Jan Maria Rokita). Do XIX wieku w Polsce dzieciom tego imienia raczej nie nadawano, bo było zarezerwowane dla Matki Boskiej. Zamiast tego imienia używano Marianna czy Maryna. We współczesnej polszczyźnie o Matce Boskiej mówi się raczej Maryja.  Był czas, kiedy imię Maria nieco przyblakło, ale teraz moda na Marie powróciła.  Z młodszego pokolenia najbardziej chyba znana jest Maria Rutkowska, pianistka, wykładowca w Akademii Muzycznej im. I. Paderewskiego w Poznaniu.  Jest też Maria Hajdasz – Wiszniewska – lekarz – okulista – mama wspomnianej już Anny, po której córka odziedziczyła nie tylko fach ale też miłość do podróżowania i … pływania. W Zespole Szkół Technicznych na Zielonej języka rosyjskiego uczyła Maria Chrobot, w Liceum Ogólnokształcącym języka polskiego uczyła Maria Szymańska. Maria Mikołajczak,teraz razem z koleżanką Jadzią Janczewską prowadzi bibliotekę Akcji Katolickiej przy kościele Najświętszego Zbawiciela, kiedyś była pedagogiem w Dwójce, a jeszcze dawniej kierowniczką szkoły w szpitalu.  Na portalu społecznościowym popularna jest Maria Florentyna Urbaniak – żona fotografującego RomkaSpod rąk Marysi wychodzą same cuda. Jest mistrzynią jeśli chodzi o robótki szydełkowe czy dziergane na drutach. Moja mama Irena tak naprawdę jest Marią, bo tak zapisał ją urzędnik w USC. Teściowa też była Marią. I jeszcze ukochana ciocia Marynia, siostra babci. Wszystkie Marie kochane.

Piotr mocny jak głaz

Na trzecim miejscu w Pleszewie i w Polsce (po Annie i Marii) jest Piotr – to imię też nigdy nie wychodzi z mody. W naszym mieście i gminie mieszka 503 Piotrów i Piotrusiów. Imię Piotr (Petrus) ma pochodzenie grecko – łacińskie. Wywodzi się od przydomku Szymona, nadanego mu przez Jezusa Chrystusa. Petros znaczy po grecku głaz, czy jak to woli opoka. Piotr to jedno z najwcześniej notowanych w Polsce imion. Po raz pierwszy zapisane w 1136 roku w Bulli Gnieźnieńskiej. W martyrologium rzymskim jest 46 świętych o tym imieniu. Imię to szczególnie sobie upodobali carowie Rosji. Wśród pleszewskich Piotrów jest kilka znanych osób. Pierwszy burmistrz Pleszewa w roku 1990 to Piotr Hasiński, wcześniej przewodniczący Komitetu Obywatelskiego ”Solidarność”. W radzie miejskiej też mamy prawnika Piotra Kusiakiewicza. Jest też w Radzie Powiatu Piotr Świderski, który jest mieszkańcem Pleszewa. Znam jeszcze jednego fajnego Piotra – to Piotrek Fehler z którym razem pracowaliśmy w „Gazecie Pleszewskiej”.  Oj, bym zapomniała o Piotrze Bagińskim, fizykoterapeucie, Piotrze Grabowskim, który też miał swoje 5 minut w „Gazecie Pleszewskiej”. I jeszcze Piotr Kowalik – prezes ZR Związku Nauczycielstwa Polskiego – aktor amator w Teatrze Prawie Wielkim w Kowalewie.

Krzysztof niosący Chrystusa

Miejsce czwarte zajmuje imię Krzysztof. Panów czy chłopców obdarzonych przez rodziców tym imieniem jest w Pleszewie i gminie 415. Imię pochodzi z języka greckiego  i znaczy „niosący Chrystusa”. We wczesnych czasach chrześcijańskich oznaczało też człowieka nawróconego. W Polsce znane od XIV wieku,  nadawane tylko w rodzinach arystokracji. Teraz bardzo popularne,  w Polsce imię Krzysztof jest na ósmym miejscu. W Pleszewie  najbardziej rozpoznawalny jest niewątpliwie wiarus „Solidarności” Krzysztof Szac, radny miejski, radny powiatowy, szef osiedla, zaangażowany w partnerstwo Pleszewa i Westerstede. Przede wszystkim wspaniały dziadek dla swojego wnuka Maksymiliana. I jeszcze Krzysztof Urbaniak – sędzia w Sądzie Rejonowym w Pleszewie. Pierwszy pleszewianin w pleszewskim sądzie. Nie można zapomnieć o księdzu kanoniku Krzysztofie Grobelnym, pleszewskim dziekanie, proboszczu parafii Najświętszego Zbawiciela w Pleszewie, który od wielu lat mieszka w Pleszewie.  Znam jeszcze Krzysztofa Szosera, który też miał swoje 5 minut w „Gazecie Pleszewskiej”, Krzysztofa Kulę, który mieszka w Lenartowicach ale pracuje w Kaliszu i oczywiście lekarza rodzinnego Krzysztofa Walkowiaka. Od kilku dni mamy w parafii św. Floriana nowego proboszcza ks. kanonika Krzysztofa Guziałka.

Tomasz człowiek czynu i walki

Na piątym miejscu pod względem popularności jest u nas Tomasz.W gminnych statystykach jest 412 Tomaszów. Pochodzenie imienia jest aramejskie.  Słowo toma znaczy w nim bliźniak, człowiek czynu i walki.  Z Pleszewa pochodzi Tomasz Bednarek – aktor, co prawda w tych 412 osobach nie mieści się, ale jest naszym eksportowym produktem.  W Pleszewie mamy kilku rozpoznawalnych Tomaszów. Przede wszystkim Tomasz Kuberka – lekarz weterynarii, radny miejski przez 24 lata, przewodniczący rady miejskiej, jeden z liderów „Solidarności”. Tomasz Vogt – mistrz piekarstwa i cukiernictwa, twórca dwóch prywatnych muzeów: Muzeum Piekarstwa oraz Muzeum Tradycji Pleszewskiego Rzemiosła jest Zasłużonym dla Rozwoju Miasta i Gminy Pleszew. W rodzinie Vogtów imię Tomasz przechodzi z dziadka na wnuka (chyba się nie mylę?). Tomasz Kujawski – współwłaściciel Galerii Zamkowa, obiektu, który powstał na miejscu starej pleszewskiej zabudowy i doskonale komponuje się z zabudową miejskiej starówki. Tomasz Wojtala – rzecznik prasowy starostwa powiatowego, ale przede wszystkim pasjonat historii  i dowódca Drużyny Tradycji 70 Pułku Piechoty. Tomasz Kinas – właściciel biura podróży, który oferuje pleszewianom interesujące wypady. I jeszcze Tomasz Janos przychodzi mi do głowy. Przyszedł do Pleszewa za żoną i doskonale funkcjonuje w środowisku zarówno jako protetyk słuchu jak i pasjonat rowerowych eskapad. O Tomaszu Figielskim – pielęgniarzu na oddziale chirurgii pleszewskiego szpitala, przypomniała mi jego córka Agnieszka, która trochę ze mną współpracuje. Już wkrótce artykuł, którego temat podpowiedziała mi Agnieszka. Krzysztof Hofman chyba zamyka listę Krzysztofów, których znam. Pan Krzysztof jest mistrzem fryzjerskim, ale też członkiem PTTK, pasjonatem rowerowych rajdów.

Od Andrzeja do Aleksandry

I jeszcze wykaz najbardziej popularnych imion od 6 miejsca : Andrzej (404), Małgorzata (402), Ewa (370), Jan (369), Agnieszka (361), Marcin (361), Katarzyna (355), Mateusz (351), Krystyna (351), Paweł (340), Barbara (334), Jakub (330), Marek (327), Magdalena (312), Aleksandra (293).

Zdjęcia od lewej: ks. Krzysztof Grobelny, Maria Rutkowska, Tomasz Wojtala, drugi rząd: Piotr Hasiński, Anna Bogacz, Krzysztof Szac. Zdjęcia wykonane przeze mnie (K. Szaca, Piotra Hasińskiego), foto Anny Bogacz z portalu pleszew.pl,  Tomasza Wojtali i ks. Krzysztofa Grobelnego z portalu starostwa powiatowego

Przemysławy i Jany poczekają

Sprawdziłam, ilu w mieście i gminie mieszka Przemysławów – imienników króla Przemysława II, który w 1283 roku po raz pierwszy wspomniał w swoim dokumencie Civitas Plessow czyli miasto Pleszew. Imienników króla jest 191.

369 panów i chłopców nosi imię patrona miasta Pleszewa św. Jana. W czerwcu 2006 roku w czasie Dni Pleszewa na pleszewskim rynku zgromadziło się 120 Janów w różnym wieku, którzy bili rekord Guinessa. Chodziło o zgromadzenie Janów w jednym miejscu i o tej samej godzinie. I udało się.

O Janach i Przemysławach pleszewskich napiszę innym razem.

Skomentuj na Facebooku