Irena Kuczyńska
z radia centrum

Kobiety przy władzy – nieliczne

Czy wiesz, że klikając w reklamy wspierasz funkcjonowanie mojego bloga?

W powiecie pleszewskim rządzą mężczyźni. Na 115 radnych jest tylko 38 pań. I tylko jedna jest wiceprzewodniczącą rady.

Rada Miejska Gminy Chocz zdominowana przez kobiety, którym, niestety stanowisk poskąpiono
Najwięcej kobiet radnych jest w Choczu, najmniej w Gołuchowie. Mężczyźni są wójtami, burmistrzami, mężczyzna jest starostą. Kobiety muszą się zadowolić stanowiskami zastępców oraz sekretarzy.
W Radzie Miejskiej Chocza jest aż 9 pań na 15 radnych, ale żadnej nie dano stanowiska szefa rady ani nawet jego zastępcy, mimo iż elektorat postawił raczej na kobiety.
W Czerminie też panie mają większość czyli 8 mandatów, ale i tamtejszą radą rządzi mężczyzna, nawet funkcji zastępcy nie powierzono kobiecie.
W Pleszewie kobiet w radzie jest 7 czyli co trzecia. I tu, wiceprzewodniczącą jest pani, ale dostała stanowisko dopiero wtedy, kiedy niesubordynowanego pana stołka pozbawiono.
W Gizałkach jest 5 pań, w Dobrzycy 4 panie radne, w Gołuchowie zaledwie 2. W radzie powiatu 3. Za to wicewójtami wszędzie są panie.
Ostatnio stanowisko wicestarosty też powierzono kobiecie, mężczyzna w środku kadencji zrezygnował. Reasumując, w tej kadencji w powiecie pleszewskim sprawdza się stara maksyma: do rządzenia – panowie – wizjonerzy, do pracy i wykonywania ich wizji raczej panie.
Ale przed nami wybory, może w nowym rozdaniu paniom przypadnie większa część powyborczego tortu?
Skomentuj na Facebooku