Oddział Muzeum Ziemiaństwa w Winnej Górze

Irena Kuczyńska8 października 20183min0
Winna-Góra-3-1280x853.jpg

W środę, 10 października, Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy otwiera swój oddział w Winnej Górze koło Środy Wlkp.

W tamtejszym pałacu znajdą godne miejsce pamiątki po twórcy Legionów Polskich we Włoszech generale Janie Henryku Dąbrowskim.

Pałac w Winnej Górze oraz majątek ziemski z kilkoma okolicznymi wioskami otrzymał generał w 1806 roku w darze od Napoleona Bonaparte. W tutejszym kościele św. Michała znajduje się nagrobek generała.

W czerwcu tego roku Samorząd Województwa Wielkopolskiego nabył pałac w Winnej Górze z zamiarem stworzenia w nim miejsca upamiętniającego gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, który będzie postacią wiodącą w placówce.

„W pałacu powstanie też wystawa poświęcona najbardziej zasłużonym Wielkopolanom, co będzie unikatową promocją regionu” – podkreśla radiuCENTRUM Wiesław Kaczmarek – dyrektor MZ w Dobrzycy.

Jeszcze w tym roku zagości w Winnej Górze ekspozycja ukazująca życie i twórczość Józefa Wybickiego – twórcy „Mazurka Dąbrowskiego” związanego z generałem. http://irenakuczynska.pl/autor-hymnu-narodowego-trzymal-chrztu-dzieci-dobrzyckich-mieszczan/

Ale nie tylko. Muzeum przypomni wybitne postacie z rodu Mańkowskich – m.in. córki generała Bogusławy z Dąbrowskich.

Z Winną Górą wiąże się też historia młodzieńczej i (niestety) niespełnionej miłości Jana Działyńskiego do Marii Mańkowskiej – wnuczki generała, któremu ojciec wybrał na żonę księżniczkę Izabelę Czartoryską. http://irenakuczynska.pl/kochal-marie-ozenil-sie-izabella/

Uroczystości rozpoczną się w środę 10 X 2018 roku w samo południe mszą św. w kościele w Winnej Górze, gdzie spoczywa gen. Jan Henryk Dąbrowski, po czym korowód przejdzie do pałacu, gdzie marszałek Piotr Woźniak otworzy Muzeum Jana Henryka Dąbrowskiego.

Źródło:http://www.rc.fm/news/dobrzyca-oddzial-w-winnej-gorze.html