Irena Kuczyńska
z radia centrum

Na otwarciu sali przemówi muzyka

14 grudnia otwarcie Sali Koncertowej przy Państwowej Szkole Muzycznej 1 st. im. Wojciecha Kilara w Pleszewie. W sobotę 5 stycznia drzwi sali będą otwarte dla wszystkich

W poniedziałek  miałam okazję obejść prawie gotowy obiekt. Dyrektor Sławomir  Moch oprowadzał dziennikarzy po budynku, w którym trwały ostatnie prace kosmetyczne.

W obszernym foyer stały już ławeczki, stoliki z fotelikami, kwiaty w doniczkach oraz elektroniczny instrument klawiszowy, zaprogramowany tak, że „sam grał”.

Nad wejściem do Sali Koncertowej napis ze złotych literek. I sala – piękna, jasna z popielatymi fotelami.  Nad sceną ukryty wielki ekran, który po rozwinięciu może służyć do projekcji filmów.

Na scenie zapadnia, którą w piątek wyjadą z magazynów w piwnicy trzy instrumenty – dwa fortepiany warte 1 300 000 złotych oraz organy Rogers warte prawie 700 000 zł.

W piątek artyści na nich zagrają. Bo – co podkreślał dyrektor Moch, głównym bohaterem piątkowej uroczystości będzie muzyka.
Ale o programie imprezy za chwilę. Teraz ciąg dalszy wycieczki po nowym obiekcie.

W pomieszczeniach na piętrze, do których prowadzą drzwi z sali, stoją już meble. Jest tu sala bankietowa, która może być izbą lekcyjną, są pokoje gościnne, które też mogą być klasami.

Na korytarzach foteliki ze stolikami, wszędzie doniczki z kwiatami. Na poddaszu z oknami w kaferkach kolejne sale. W każdej fortepian i z każdej podgląd na to, co się aktualnie dzieje w sali głównej.

I jeszcze pomieszczenia w podziemiu, gdzie znajduje się zapadnia i gdzie jeszcze w poniedziałek stały instrumenty. W piątek będą na scenie.

 Margareta Wysocka przy organach Rogers w podziemiach  budynku

Teren przy budynku jest uporządkowany. Podzielony pomiędzy parking i trawniki z krzewami  i drzewami.

Z zewnątrz  cały obiekt prezentuje się okazale. Stary budynek, który zbudowano na początku XX wieku, jeszcze w czasach pruskich jako dom dla kuratora oświaty został połączony  z nowym budynkiem sali  łącznikiem i tworzy całość. Tym bardziej, że stary budynek został poddany termomodernizacji.

Czytaj też:Historia budynku, w którym się mieści Państwowa Szkoła Muzyczna 1 st. im. W Kilara w Pleszewie

W sumie budowa i wyposażenie, także w instrumenty,  nowego budynku i odnowa starego kosztowała prawie 14 000 000 złotych, które w większości pochodzą z dotacji unijnej. Ale do tego wrócę, opisując uroczystość otwarcia sali.

Tymczasem zdradzę, co się będzie działo w piątek. Na uroczystość zaproszono 127 osób, czyli tyle, ile jest miejsc w sali. Każdy zaproszony gość, który potwierdził swój udział, otrzymał miejsce. Moje znajduje się w trzecim rzędzie.

I to z tego miejsca, z wielką radością będę obserwować to, co się zadzieje na scenie. Kibicuję tej inwestycji od pierwszego SMS-a, który przysłał mi dyrektor Sławomir Moch, kiedy już wiedział, że otrzymał ponad 10 000 000 zł dotacji na inwestycję.  Odtąd sercem jestem przy tej budowie.

Drzwi dla gości będą otwarte już o 16.00. Każda zarejestrowana osoba otrzyma podarunek – okolicznościowy folder.

Na 16.55 zaplanowano przecięcie wstęgi. Zaproszono do tego burmistrza Arkadiusza Ptaka, starostę Macieja Wasielewskiego, wizytatora z Centrum Edukacji Artystycznej Artura Matejaka. Czwartym będzie Sławomir Moch.

A potem już w sali pierwszy utwór w wykonaniu Paulli – absolwentki pleszewskiej szkoły muzycznej w klasie gitary akustycznej. Wokalistka zaśpiewa piosenkę zespołu Queen „The Show Must Go On” czyli „Przedstawienie musi trwać”.

Po tym utworze dyrektor Sławomir Moch powita gości, wśród których oprócz aktualnych włodarzy miasta i powiatu będą też poprzednicy Michał Karalus i Marian Adamek.

Jak na otwarcie sali koncertowej przystało będzie dużo muzyki. Na początku zabrzmią gitary. Goście wysłuchają recitalu Witka Łukaszewskiego i Wojtka Hoffmanna.

Po przerwie kawowej w foyer Łukasz Romanek zagra na organach „Toccatę i Fugę d-mol” Jana Sebastiana Bacha oraz improwizację na temat kolędy „wśród nocnej ciszy”, żeby zademonstrować wszystkie  możliwości organów.

A potem Łukasz Romanek oraz nauczyciel pleszewskiej szkoły Wojciech Musiał zagrają w duecie na organach i trąbce „Trumpet voluntary J. Klarka  i „Te Deum” A. Charpentiera.

I uczta muzyczna na dwa fortepiany – Maria Rutkowska i Dorota Szczepaniak – nauczycielki PSM 1 st. w Pleszewie zagrają Poloneza z filmu „Pan Tadeusz” ” Wojciecha Kilara i fragmenty „Dziadka do orzechów” Piotra Czajkowskiego.

I jeszcze Andrzej Ceglarek wystąpi z recitalem akordeonowym. Goście usłyszą „Guilty” M. Oldfielda, „Children of Sanchez” Ch. Magione.

Na koniec Paulla  w trzech utworach m.in. „Kocham Cię życie”.  I lampka wina na koniec i toast za wszystko, co się będzie w sali działo. A dziać się musi, bo sala ma służyć nie tylko szkole ale społeczności miasta i powiatu pleszewskiego – co podkreślała menadżerka projektu otwarcia sali Margareta Wysocka.

A już w sobotę 5 stycznia Sala Koncertowa otworzy swoje drzwi dla wszystkich, którzy będą chcieli ją obejrzeć. Drzwi będą otwarte od godziny 10.00 do 13.00. O godzinie 11.00 na scenie wystąpią uczniowie w koncercie kolęd.

 

 

 

 

 

 

Skomentuj na Facebooku