Pierwsza matura w „Staszku” 98 lat temu

Irena Kuczyńska4 maja 20213min0
matura-1923-czolo.jpg
98 lat temu odbył się w pleszewskim liceum pierwszy po rozbiorach eksternistyczny egzamin dojrzałości. Zdawało go siedem osób, z języka polskiego, łacińskiego, francuskiego, matematyki i fizyki.
Wszyscy egzamin zdali pomyślnie a potem ukończyli studia wyższe. Na egzaminie  z języka polskiego abiturienci mieli do wyboru dwa tematy…

Do matury w Państwowym Progimnazjum Humanistycznym im. St. Staszica w Pleszewie, które powstało w 1919 roku na miejscu dotychczasowej niemieckiej Real Schule, przystąpili absolwenci klasy VI rocznika 1920/1921.

Stanęli przed dylematem, albo przenieść się do szkoły w Ostrowie Wlkp, albo uzupełnić wiedzę na poziomie klas VII i VIII na prywatnym kursie prowadzonym przez profesorów gimnazjum, bo pleszewskie gimnazjum pełne prawa szkoły średniej uzyskać miało dopiero w roku 1924/1925.

Pleszewianie  wybrali eksternistyczne kursy i w maju 1923 roku przystąpili do eksternistycznego egzaminu maturalnego z pięciu przedmiotów.

Z języka polskiego maturzyści mieli do wyboru dwa tematy: 1) Bohaterowie czynni w poezji romantycznej. 2) Wpływ głównych wypadków Polski porozbiorowej na poezję patriotyczną i do tego cytat z wiersza „Baśń tęczowa” Adama Asnyka.

Idźcie piąć się w górę ! w górę!
Ponad ciemnych skał krawędzie
Może przyjdzie kto szczęśliwy
Co ją weźmie i posiędzie.
Choć nie dojdzie, chociaż padnie
Przecież życia nie roztrwoni
Bo najlepsza cząstka życia
W takiej walce i pogoni

Cała siódemka maturę zdała, wszyscy skończyli studia. Wśród pierwszych maturzystów był Józef Suchocki – ojciec przyszłej premier Hanny Suchockiej.

Dane o pierwszej maturze pochodzą z broszury wydanej na „Dziesięciolecie Państwowego Gimnazjum Koedukacyjnego im. St. Staszica w Pleszewie 1919 – 1929”. W roku pierwszej matury do pleszewskiego gimnazjum uczęszczało 234 uczniów, w tym były 34 dziewczyny.

Więcej o pierwszych maturach w Liceum im. St. Staszica w Pleszewie i o tym, jak funkcjonowała szkoła w pierwszych 10 latach przeczytacie  TUTAJ