Irena Kuczyńska
Pleszewianie

Pleszewianie 2017

wybieramy jednego z dziesięciu

Wybieramy Pleszewianina Roku 2017. Nominację do tytułu otrzymało siedem osób i dwie organizacje oraz jedna instytucja. Plebiscytowy jeden z dziesięciu zostanie wyłoniony w drodze głosowania.

A oto Złota Dziesiątka nominowanych

  1.  Adrian Furmankiewicz – wirtuoz gitary. Jest to niezwykła osobowość. Miałam okazję z nim rozmawiać kilkakrotnie. Adrian jest absolwentem naszej pleszewskiej Szkoły Muzycznej 1 st. im. Wojciecha Kilara ale też  absolwentem  kameralistyki na Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze i Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Od kilku lat gra w kwartecie  Erlendis Quartet,  z którym zdobywa kolejne prestiżowe nagrody.  Szerzej o Adrianie w tym linku:http://irenakuczynska.pl/gitara-pochlonela-adriana-calkowicie-nawet-wypoczywac-bez-niej-potrafi/.
  2. Elżbieta Grzemska – nauczycielka w Przedszkolu Publicznym “Bajka” w Pleszewie. Merytoryczną wiedzę i poznała tajniki dotyczące pracy teatralnej z najmłodszymi zdobyła w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, na studium reżyserskim teatru dzieci i młodzieży. Pani Elżbieta zdobyła ze swoimi przedszkolakami wiele nagród, uczestniczyła z nimi w Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. To ona zainicjowała organizowanie przeglądu teatrów przedszkolnych w Pleszewie “Witajcie w naszej bajce”.  Dzięki pani Elżbiecie najmłodsi pleszewianie mają szansę wystąpić  w prawdziwym teatrze na prawdziwej scenie. Elżbieta Grzemska należy do nauczycieli – nowatorów.
  3. Michał Kaczmarek – pasjonat historii Pleszewa, w szczególności dziejów 70 pułku piechoty. To on zbiera dokumenty, zdjęcia, wspomnienia. To on szukał mogił żołnierzy 70 pułku piechoty, którzy zginęli we Wrześniu 1939 roku. To on zadbał o pamięć o ofiarach tragedii w Komarnie pod Lwowem 9 września 1939 roku. Kilka dni temu wyszła publikacja  jego autorstwa http://irenakuczynska.pl/na-stacji-w-komarnie/. Co prawda, nie powstał jeszcze oddzielny post o Michale Kaczmarku, ale na pewno wkrótce powstanie.
  4. Patrycja Kamińska – Wieruszewska –  nauczycielka – wolontariuszka, zgłoszona przez swoich uczniów do ogólnopolskiego konkursu “Nauczyciel – Wolontariusz Roku”. Nakręcony przez uczniów film o tym, co robi pani Patrycja, nominował ją do ścisłej czołówki. Znalazła się wśród 12 nauczycieli uhonorowanych nagrodą Ministra Edukacji. Podczas spotkania w pleszewskim ratuszu uczniowie pani Patrycji podkreślali, że zainspirowała ich do niesienia pomocy dzieciom w szkole specjalnej ale też do innych działań m.in. pomocy dla bezdomnych zwierząt w azylu. Także o Patrycji – mamie małej Marysi, która “odmieniła jej życie” powstanie wkrótce oddzielny post.
  5. Jacek Przepierski – jest prezesem Ligi Obrony Kraju. W nominacji podkreślono, że przyczynia się do rewitalizacji strzelnicy na Karczemce, gdzie odbywają się liczne zawody strzeleckie oraz mistrzostwa. Pod okiem pana Jacka wyrastają mistrzowie turniejów nawet na skalę ogólnopolską. To dzięki jego staraniu w roku 2017 po raz pierwszy zorganizowano  Centralne Zawody Klubu Żołnierzy Rezerwy w Dwuboju Obronnym.
  6. Ireneusz Stefaniak – kierownik schroniska im. św. Brata Alberta w Pleszewie. To jego staraniem, mały domek za cmentarzem komunalnym został rozbudowany i znajdują tu dach nad głową mężczyźni, którzy stracili dach nad głową. O panu Ireneuszu pisałam wiele razy w “Gazecie Pleszewskiej” w kontekście rozbudowy placówki, organizacji miejsc pracy dla podopiecznych, która jest jednym ze sposobów resocjalizacji. Uczestniczyłam w próbie chóru, który powstał w schronisku, w którym pan Ireneusz występuje z mieszkańcami schroniska. Niejeden raz rozmawialiśmy o trudnych losach ludzi, którzy trafiają pod jego opiekę i o tych, którzy mieszkają poza schroniskiem, ale on ich zna z imienia i nazwiska i z daleka monitoruje. W minionym roku pan Ireneusz wyrzeźbił własnoręcznie figurkę św. Brata Al berta, którą poświęcił biskup Edward Janiak.
  7. Katarzyna Zięciak – młoda mieszkanka Korzkiew, która dziesięć  miesięcy spędziła w Afryce. Do Lusaki w Zambii  została wysłana przez Międzynarodowy Wolontariat Don Bosco działający przy Salezjańskim Ośrodku Misyjnym w Warszawie. Katarzyna Zięciak pracowała w tamtejszym domu dziecka dla dziewczynek prowadzonym przez siostry salezjanki. To było prawdziwe wyzwanie.

W tym roku wśród nominowanych są także stowarzyszenia oraz jedna instytucja.

8. Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie gdzie każdego roku kształci się około 250 młodych ludzi z całej Polski często zagrożonych wykluczeniem. Zdobywają tu wykształcenie oraz zawód. Mają możliwość odbycia staży zawodowych m.in. we Włoszech, o czym pisałam niedawno na blogu.http://www.rc.fm/news/pleszew-wloskie-praktyki.html. CKiW OHP nawiązuje też współpracę z różnymi instytucjami w mieście, inspiruje wiele działań, włącza się w realizację przedsięwzięć. W 2017 r.  zorganizowano  uroczystość upamiętniającą postać płk. Mieczysława Mozdyniewicza – dowódcy 17 Dywizji Piechoty Armii Poznań podczas bitwy nad Bzurą i dowódcy 70 Pułku Piechoty. http://irenakuczynska.pl/pleszew-zawdziecza-pulkownikowi-stadion-a-pulkownik-pleszewowi-zone/.
Dzięki staraniom dyrekcji placówki skwer przed siedziba CKiW OHP nosi nazwę dowódcy, któremu Pleszew wiele zawdzięcza.http://www.rc.fm/news/pleszew-skwer-mozdyniewicza.html

9. Koło Gospodyń Wiejskich w Kuczkowie w 2017 roku hucznie obchodziło 70. urodziny. Z tego 35 lat kuczkowskiej kobiecej organizacji przewodzi Grażyna Rupiczak. Na panie z KGW może liczyć dyrektorka szkoły, sołtys a także proboszcz. Kiedy w Kuczkowie coś się dzieje, panie się pojawiają i pomagają. Nie ma bez nich ani dożynek ani odpustu.

10.  Związek Drużyn ZHP Pleszew im. hm Antoniego Rymarczyka – to 10 drużyn zrzeszających osoby w różnym wieku. Na czele pleszewskich harcerzy stoi hm Sławomira Madalińska. Harcerze pojawiają się wszędzie, gdzie coś się dzieje. To dzięki nim w Pleszewie ostatnio gra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. To ich staraniem, mieliśmy na wigilijnym stole Betlejemskie Światło Pokoju. Najważniejszym i bardzo wyjątkowym osiągnięciem pleszewskich harcerzy było odznaczenie sztandaru Złotym Krzyżem za Zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Z okazji Dnia Myśli Braterskiej kilkunastu pleszewskich harcerzy – instruktorów otrzymało także Odznakę Honorową „Harcerska Służba Wielkopolsce”. O pleszewskich harcerzach pisałam niejednokrotnie. http://irenakuczynska.pl/pleszewscy-harcerze-kochaja-pleszew-a-miasto-kocha/.

Tytuł Pleszewianina Roku 2017 trafi do tego z nominowanych, kto uzyska najwięcej głosów w głosowaniu esemesowym lokalnych tygodników oraz Kapituły Honorowej. Głosowanie do 25 stycznia.

Źródło: http://www.rc.fm/news/pleszew-pleszewianie-2017.html

Skomentuj na Facebooku