Niewielu pleszewian znajdziemy w Wikipedii. Wśród nielicznych jest Aldona Różanek – literatka, dziennikarka, scenarzystka, fotograf, malarka i teolog. Jest absolwentką pleszewskiego liceum…
Aldona Różanek zd. Banaszak chodziła do liceum w latach 80. Uczyłam ją rosyjskiego. Była humanistką. Po maturze skończyła Studium Pedagogiczne, a potem teologię na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Dopiero kilka dni temu, kiedy dzięki portalowi społecznościowemu odnowiłyśmy znajomość, Aldona wyznała mi, że poszła na teologię, bo ,,chciała się dowiedzieć czegoś więcej o Bogu i duszy”, a terminologia biblijna bardzo jej się przydaje w tym, co teraz robi. Posługuje się też pseudonimem literackim Dona Rose.
Mąż rekordzista
Nazwisko Aldony Różanek kojarzy się w Pleszewie z jej mężem Zbigniewem, który kilkakrotnie podchodził do bicia rekordów Guinnessa. I pięć razy mu się udało. W Księdze Rekordów Guinnessa jest największe pióro, największy długopis, najmniejszy na świecie rower i dwa najmniejsze telefony, bo mąż Aldony Różanek bił własne rekordy. W jednej z gazet napisano o nim, że miał obsesję bicia rekordów. Wszak jeszcze mikrofon – gigant skonstruował, miniaturową książeczkę i parę innych ciekawostek. Nie wszystko mieściło się w kategoriach Księgi Rekordów Guinnessa. O rekordach małżonka napisała Aldona Różanek w ,,Gazecie Pozytywnej”, którą przez jakiś czas redagowała.
Krzyżówka, list, gazeta
O Zbigniewie Różanku pisałam nie raz w ,,Gazecie Pleszewskiej”. Do dziś nie zapomnę widoku pana Zbyszka z piórem gigantem czy z maleńkim rowerkiem, na którym dało się jechać. Wszystkie przedmioty skonstruowane przez rekordzistę, można oglądać w Muzeum Rekordów w Rabce Zdroju. Aldona Różanek też przymierzała się do rekordów. Kiedy pod koniec studiów złamała nogę, wykorzystała czas leżenia w gipsie na ułożenie największej krzyżówki świata. Nogę musiałam trzymać na podwyższeniu, więc mi się nudziło, miałam czas i ułożyłam taką gigantyczną krzyżówkę – wspomina Aldona Różanek. Napisała też najdłuższy list do wydawcy, który został opublikowany w książce pt. „Niczego zanadto” . Najmniejsza gazetka ,,Echo” stworzona przez pleszewiankę była zbliżona wielkością do pudełka od zapałek, tylko odrobinę szersza, można ją było kupić w niektórych sklepach. Zarówno krzyżówka, jak i gazetka czy list znalazły się w Polskiej Księdze Rekordów.
Wiersze, bajki, aforyzmy, film
Jednak to nie rekordy sprawiły, że Aldona Różanek trafiła do Wikipedii. Kiedy wpisze się do Google jej nazwisko, wyskakuje szereg ciekawych informacji. Okazuje się, że pleszewianka jest autorką aforyzmów, wierszy, bajek, tekstów piosenek, opowiadań, krzyżówek, antologii oraz obrazów akrylowych na płótnie. Opublikowała ok. 40 książek. Wraz z zespołem The Fact’O zrealizowała płytę „Poza czasem” (2007). Doprowadziła do realizacji filmu fabularnego – muzycznego, „The Red Queen, Felliniesque Players” w Los Angeles, który miał premierę w 2009 r. na Festiwalu Filmów Niezależnych im. Avy Gardner w Smithfield w Północnej Karolinie (USA).
A oto kilka aforyzmów Aldony Różanek:
Człowiek słucha
szeptów wielu suflerów
zamiast krzyku
własnego sumienia.
Dobroć jest bramą do szczęścia
Droga do szczęścia jest ciemna i ciernista,
ale oświetla ją nadzieja.Drogą miłości zajdziesz najdalej.
Gdzie prostota i szczerość,
tam kwitnie przyjaźń i radość.
Jeżeli chcesz odmienić swoje życie,
zmień siebie.Każda przeżyta chwila
ma swoje znaczenie,
bo bez niej nie bylibyśmy
tym, czym jesteśmy.
Każdy człowiek jest innym kwiatem
w ogrodzie wszechświata.
Dlatego emanuje
sobie tylko właściwym pięknem.Każdy dzień jest
zaproszeniem do szczęścia.Miłość czyni cuda, jakich nienawiść nigdy nie widziała.
To ty decydujesz, co z twojej przeszłości pakujesz do swojego plecaka na podróż w przyszłość.
Aldona Różanek jest autorką 40 książek. Oto niektóre tytuły. Można je znaleźć w księgarniach. Warto po nie sięgnąć.
- Niczego zanadto! Mądrość i dowcip stuleci. (1991) Częstochowa: Technopol
- Mądrość świata (1995) Wrocław: Wydawnictwo Europa
- Świadkowie Jehowy: strażnicy prawdy czy błędu? (1995) Marki-Struga: Michalineum
- Niczego zanadto! II. Aforyzmy i wiersze. (1996) Pleszew: Agencja Wydawnicza Oskar
- Pleszewskie portrety z pasją. (2000) Pleszew: Agencja Wydawnicza Oskar
- Być człowiekiem. (2000) Wrocław: Astrum[3]
- Ogród życia. (2004) Katowice: Księgarnia Św. Jacka
- Perły miłości (2005) Wrocław: Wydawnictwo Europa
- Sztuka życia (2005) Wrocław: Wydawnictwo Europa
- Dla Ciebie. Dobre myśli na każdy dzień. (2007) Sandomierz: Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia
- Księga aforyzmów. Najważniejsze w życiu. (2010) Kraków: Wydawnictwo Petrus[4]
- Krótkie bajki o wielkich sprawach. (2011) Kraków: Wydawnictwo Petrus
- 15 Dróg do sukcesu. (2016). Kraków. Wydawnictwo Petrus
Różankowie dawno wyprowadzili się z Pleszewa. Aktualnie Zbigniew zajął się poważnie genealogią, a Aldona poszerza wiedzę z fizyki hiperprzestrzeni. Nie czuję się jakimś wielkim twórcą, po prostu był czas, że lubiłam dużo pisać – wyznaje skromnie pleszewianka. Kiedyś trafiłam do leksykonu „Kto jest kim w Polsce” i potem ta informacja o mnie się rozpowszechniała.
Zdjęcia z prywatnego archiwum Aldony Różanek