Irena Kuczyńska
z radia centrum

Powiat świętuje

W Trzech Króli powiat pleszewski obchodzi swoje święto. 6 stycznia 1919 roku na pleszewskim ratuszu zawieszono polskie godło i ogłoszono przejęcie władzy przez Radę Ludową na Powiat Pleszewski. Na czele powiatu stanął starosta Artur Szenic – ziemianin z Korzkiew.

Po raz pierwszy powiat pleszewski utworzyli Prusacy w roku 1817, umacniając swoją władzę w zagarniętej w 1793 roku Wielkopolsce i wprowadzając swoją administrację. Powiat, z którego w roku 1870 wyłoniono powiat jarociński, przetrwał do roku 1919.

Historia powiatu pleszewskiego w tym linku: http://irenakuczynska.pl/powiat-pleszewski-razy-sie-pojawial-razy-znikal/

Mapa z roku 1912 z książki Wędrówki po Ziemi Pleszewskiej

Kiedy władzę przejmowali Polacy, sięgał na wschód do Prosny, obejmując nawet Sobótkę, Głóski i Droszew, Karmin, Czarnuszkę, Żegocin i Wieczyn. Chocz został w powiecie kaliskim. Dobrzyca w powiecie krotoszyńskim.

Pierwszy pleszewski starosta Artur Szenic – warto go poznać http://irenakuczynska.pl/pozostalo-pierwszym-pleszewskim-staroscie/

Od kilku lat powiat pleszewski, który odrodził się w 1999 roku, 6 stycznia świętuje. W sobotę o 9:30 odbyła się msza w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej.

O 15:00 w kinie Hel wręczenie nagród im. Artura Szenica oraz wykład Stanisława Małyszki “Założenia dworskie i pałacowe w Powiecie Pleszewskim”. Galę uwieńczy koncert zespołu i chóru “GołBREAK” z Gołuchowa.

Źródło: http://www.rc.fm/news/pleszew-swieto-powiatu.html

Skomentuj na Facebooku