Irena Kuczyńska
z radia centrum

Statuetki od powiatu

Podczas Święta Powiatu Pleszewskiego wręczono Nagrodę Starosty Pleszewskiego im. Artura Szenica oraz statuetkę Filar Kształcenia Zawodowego.

Oba – najwyższe odznaczenia w powiecie przyznano w tym roku rzemieślnikom i do tego cukiernikom. Nagrodę imienia pierwszego pleszewskiego starosty Artura Szenica – starosta Maciej Wasielewski wręczył Tomaszowi Vogtowi – mistrzowi piekarstwa i cukiernictwa przede wszystkim za stworzenie w Pleszewie dwóch prywatnych muzeów: Muzeum Piekarstwa oraz Muzeum Rzemiosła.

Tomasz Vogt ze statuetką Artura Szenica, starosta Maciej Wasielewski i przewodniczący Mirosław Kuberka

W obu placówkach pleszewianin zgromadził pamiątki po rzemieślnikach i ich warsztatach. Muzea są jedynymi takimi w Wielkopolsce.

Statuetkę Filar Kształcenia Zawodowego otrzymał także mistrz piekarstwa i cukiernictwa – Olgierd Rusinek, który przez 32 lata był Starszym Cechu w Pleszewie. Aktualnie jest Przewodniczącym Rady Izby Rzemieślniczej w Kaliszu, gdzie nadzoruje przebieg nawet 1000 egzaminów rzemieślniczych rocznie.

Źródło: http://www.rc.fm/news/pleszew-statuetki-dla-powiatu.html

O Arturze Szenicu – pierwszym pleszewskim staroście po odzyskaniu niepodległości w tym linku:http://irenakuczynska.pl/pozostalo-pierwszym-pleszewskim-staroscie/

Skomentuj na Facebooku