Ciche urodziny pani na Gołuchowie

Irena Kuczyńska18 marca 20205min0
izabela-portret.jpg

18 marca mija 121 rocznica śmierci Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej, która przebudowała gołuchowski zamek a w jego wnętrzach zgromadziła kolekcję dzieł sztuki na skalę europejską.
Izabela Czartoryska urodziła się w Warszawie w roku 1830 w czasie powstania listopadowego. Ale dzieciństwo spędziła w Paryżu, dokąd jej rodzice wyjechali po upadku powstania. Ojciec Izabeli – książę Adam był liderem elit emigracyjnych, skupionych w Hotelu Lambert. Babka Izabeli, też Izabela z Flemingów stworzyła muzeum w Puławach, brat Izabeli Władysław stworzył Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. Mąż Izabeli – Jan Działyński kolekcjonował wazy greckie.
Wykształcona wszechstronnie Izabela, kiedy już podjęła decyzję o pozostaniu w Gołuchowie, zainwestowała w przebudowę gołuchowskiego zamku na muzeum, gdzie umieściła stale powiększającą się kolekcję waz greckich, naczyń antycznych, obrazów, portretów, mebli.
W 1893 roku utworzyła Ordynację Książąt Czartoryskich w Gołuchowie, co miało gwarantować ogólną dostępność zbiorów oraz ich niepodzielność. Księżna nie przewidziała wojny i grabieży. Na szczęście od lat 70. funkcjonuje w Gołuchowie muzeum a zrabowane zbiory powoli wracają na swoje miejsca. I możemy je oglądać i z wdzięcznością myśleć o księżnej, dzięki której mamy w Gołuchowie taką perełkę. Na zdjęciu niżej sala wasz antycznych i pośrodku oryginalny stół z kolekcji Czartoryskich. Dzisiaj nie spotkamy się przy kaplicy w gołuchowskim parku, gdzie spoczywa Izabela z Czartoryskich – Działyńska.Westchnąć za Jej duszę możemy w domu, wdzięczni za to, co w Gołuchowie pozostawiła.  Przez wiele lat o spuściznę po księżniczce dbała kustosz Danuta Marek. 

Dwa lata temu składała kwiaty przy kaplicy 18 marca. Od roku i ona przebywa w lepszym świecie, a my przy każdej okazji Ją wspominamy.
Pałeczkę po Danucie Marek przejęła pleszewianka Paulina Vogt – Wawrzyniak. I to ona dwa lata temu z okazji 125 rocznicy utworzenia Ordynacji Książąt Czartoryskich w Gołuchowie, opowiedziała mi o Izabeli z Czartoryskich – Działyńskiej. Dzisiaj, w 121 rocznicę jej śmierci, przypominamy tę niezwykłą Osobę.

Paulina opowiada nam o Izabeli

Radio Centrum Zawdzięczamy Czartoryskiej

Stare zdjęcia Muzeum Narodowe w Poznaniu Zamek w Gołuchowie