Irena Kuczyńska blog - baner - myjnia bezdotykowa i okręgowa stacja kontroli pojazdów



Inspiruj się Marianem Boguszem! Wykonaj rysunek na konkurs!

Wraca konkurs „Bogusz znany i nieznany”, który ma upamiętnić Mariana Bogusza – artystę, który pochodzi z Pleszewa. Tegoroczna edycja konkursu skierowana jest do wszystkich, bez względu na wiek. Inspiracją mają być rysunki artysty a prace konkursowe mają być wykonane ołówkiem, piórkiem, pisakiem, węglem lub kredką.
3min

Będzie remont przejazdu kolejowego w Kowalewie; będą utrudnienia dla kierowców i pieszych

Od poniedziałku 22 kwietnia do piątku 26 kwietnia przejazd Kolejowy w Kowalewie pod Pleszewem będzie remontowany. Dla kierowców wyznaczono objazdy przez wieś Fabianów i Kotlin. Na razie nie wiadomo, czy będzie kładka dla pieszych, bo tory kolejowe odcinają mieszkańców części Kowalewa m.in. od szkoły
2min

Burmistrz Pleszewa wygrał proces o zniesławianie w mediach społecznościowych

Wyrokiem skazującym  dla mieszkańca Pleszewa zakończyła się w Sądzie Rejonowym w Pleszewie sprawa z powództwa Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew.  Dotyczy ona treści umieszczanych na portalu społecznościowym w lipcu 2023 roku. Wyrok nie jest prawomocny, oskarżony zamierza składać apelację.
3min







PODCASTY




Drodzy Czytelnicy!

Utrzymanie bloga irenakuczynska.pl, jak wszystko inne na świecie, kosztuje.

Przekazując nawet niewielki datek za pośrednictwem serwisu Patronite, możesz wesprzeć działalność mojego bloga.

Jestem wdzięczna za Waszą pomoc!


Wsparcie


HISTORIA


60 lat temu rozpoczęła się historia pleszewskiej Trójki, tworzyli ją uczniowie i nauczyciele

W lutym 1964 roku do pachnącego farbą budynku pleszewskiej Tysiąclatki, wchodzili pierwsi uczniowie. Było ich ponad 800. Pracowało z nimi 25 nauczycieli. Wśród nich była Janina Kaczmarek, która podzieliła się ze mną wspomnieniami.

Pleszewskie Towarzystwo Kulturalne – historia wyczytana w starym zeszycie w kratkę

Pleszewskie Towarzystwo Kulturalne od 43 lat inspiruje w PPL wydarzenia kulturalne, wydaje książki, organizuje prelekcje. Najnowszym wydarzeniem była prelekcja długoletniego prezesa dra Andrzeja Szymańskiego w Muzeum Regionalnym, które w tym roku obchodzi 40. urodziny.

Powiat pleszewski trzy razy się pojawiał i dwa razy znikał

Przygraniczny powiat pleszewski stworzyły władze pruskie rozporządzeniem króla Fryderyka Wilhelma III z 1 stycznia 1818 roku. Należał do niego Jarocin. W  1932 roku, w czasach II Rzeczpospolitej,  powiat pleszewski został połknięty przez jarociński. W 1956  udało się go powołać, ale tylko na 19 lat, bo powiaty zlikwidowano. W 1999 powiaty powróciły. Jest i pleszewski i jarociński.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska