Irena Kuczyńska
z radia centrum

Ziemiaństwo do Niepodległej

W Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy trwają przygotowania do otwarcia wystawy “Ziemiańskie drogi do niepodległości. Powstańcy Wielkopolscy”.

Wystawie towarzyszy publikacja “Udział ziemian Wielkopolski południowo – wschodniej w powstaniu 1918 – 1919”.

“Obszerna i zaopatrzona w bogaty komentarz ekspozycja zwraca szczególną uwagę na różnorodne, zapomniane dziś, a wówczas niezmiernie ważne aspekty zaangażowania przedstawicieli ziemiaństwa w ten najważniejszy wielkopolski zryw niepodległościowy” – podkreśla Kinga Jaroszewska z Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.

Bohaterowie wystawy ukazani zostali nie tylko przez pryzmat ich udziału w powstaniu, lecz także roli, jaką odegrali we wcześniejszej walce z germanizacją oraz zmaganiach politycznych i gospodarczych doby zaborów, a potem w budowaniu niepodległej Polski w okresie międzywojennym.

Wystawę zamyka ekspozycja dotycząca tragicznych losów wielu ziemian-powstańców po agresji III Rzeszy w 1939 – wypędzenia z majątków, a w wielu przypadkach śmierci w zbiorowych egzekucjach lub obozach koncentracyjnych.

Prezentowane obiekty pochodzą ze zbiorów Archiwów Państwowych w Kaliszu i Poznaniu, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, Muzeum Ziemi Kępińskiej w Kępnie, Muzeum Ziemi Pyzdrskiej w Pyzdrach oraz kolekcji prywatnych.

Wernisaż wystawy, która będzie prezentowana do lutego 2019 roku, w czwartek, 8 listopada o 12:30.

http://www.rc.fm/kulturalne/dobrzyca-ziemianstwo-do-niepodleglej.html

Skomentuj na Facebooku