Irena Kuczyńska
z radia centrum

Zmarł najstarszy mieszkaniec gminy Pleszew

Odszedł Jan Szymański – najstarszy mieszkaniec miasta i gminy Pleszew, uczestnik Wojny Obronnej w 1939 roku, uhonorowany Patentem Weterana o Wolność i Niepodległość Ojczyzny.

W 2016 roku odwiedził go Prezydent RP Andrzej Duda. W setne urodziny gratulacje mu składał burmistrz Marian Adamek.

Pan Jan przyszedł na świat w Pacanowicach w roku 1916, kiedy trwała I wojna światowa a Wielkopolska wciąż jeszcze była pod zaborem pruskim. We wrześniu 1939 roku został zmobilizowany, uczestniczył w Wojnie Obronnej, potem trafił do niewoli niemieckiej.

Swoje dalsze życie związał z Lenartowicami, gdzie zbudowali z żoną dom, gdzie przyszło na świat czterech synów i dwie córki.  Jan Szymański pracował w cegielni, uprawiał też kawałek ziemi, miał konika – co z zadowoleniem podkreślał podczas swoich setnych urodzin.

Był odznaczony medalem „Za udział w Wojnie Obronnej 1939, Odznaką Weterana Walk o Niepodległość oraz Srebrnym Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”.

W 2001 roku otrzymał stopień porucznika Wojska Polskiego a z okazji setnych urodzin Patent Weterana o Wolność i Niepodległość Ojczyzny.

W listopadzie 2016 roku odwiedził staruszka Prezydent RP Andrzej Duda. Pogrzeb Jana Szymańskiego w środę na cmentarzu w Lenartowicach.

Źródło: http://www.rc.fm/news/pleszew-zmarl-weteran.html

Skomentuj na Facebooku