Pleszewski ratusz będzie miał nowy dach i nową elewację

Irena Kuczyńska20 czerwca 20213min0
Pleszew przymierza się do remontu zabytkowego ratusza. Chodzi o elewację i dach. W tym roku w budżecie miasta wydzielono 150 000 złotych na dokumentację. Ostatni remont elewacji miał miejsce na początku lat 70. kiedy Pleszew uczestniczył w Telewizyjnym Banku Miast.
r5.jpg

Wszelkie prace remontowe w budynku ratusza są nie lada przedsięwzięciem, ponieważ przebiegają pod ścisłym nadzorem służb konserwatorskich. Wszak zbudowany w 1835 roku ratusz, od 1968 roku znajduje się w rejestrze zabytków.

Klasycystyczna budowla była wielokrotnie przebudowywana. Na początku XX wieku przebudowano schody wewnętrzne i wzniesiono piętrowy, neoklasycystyczny aneks wschodni. Ratusz remontowano przed samą wojną a w czasie okupacji przybudowano mu podpiwniczenie od strony południowej, gdzie były składy opału. Teraz na tych piwnicach rosną rododendrony. W trakcie remontu piwnice zostaną usunięte – powiedział radiu Centrum Andrzej Jędruszek – zastępca burmistrza MiG Pleszew.

Plany remontowe dotyczą elewacji, boniowania pozostaną ale zmieni się kolor ratusza, zostanie przywrócony ten, który był przed wojną. Wymieniony też będzie dach na ratuszu. Koszty remontów trudno oszacować, bo nie wiadomo w jakim stanie jest drewno dachu, czy też nie trzeba będzie go wymienić. Problemem może też być boniowanie. Mogą pojawić się problemy z odkuwaniem tynków na ratuszu. Andrzej Jędruszek przewiduje że sam dach może kosztować 500 000 zł, jak nie więcej.

W tym roku wydzielono w budżecie 150 000 zł na dokumentację. Remont właściwy może się zacząć w roku przyszłym. Warto dodać, że ratuszowe wnętrza wyremontowano w 2004 roku.