Pierwsza prymicja w nowym kościele

Irena Kuczyńska1 czerwca 201711min0
ks-Michał-Kieling-1.jpg

25 lat minęło od mszy św. prymicyjnej, którą w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Pleszewie, odprawił ks. dr hab. Michał  Kieling – profesor  Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, delegat biskupi ds. życia konsekrowanego

Znam księdza Michała  od najmłodszych lat. Mieszkał w bloku przy ul. Reja 7. Chodził najpierw do Dwójki a potem do Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica, do klasy humanistycznej, w której były prawie same dziewczyny. Przynajmniej do matury dotarł tylko jeden chłopak i to był Michał Kieling.

Ułożony, mądry, oczytany, chwalony na wszystkich zebraniach i wywiadówkach za naukę i wzorowe zachowanie, był chlubą szkoły ale też swojej mamy Alicji. Spotykałyśmy się u pani Aleksandry Nafalskiej – emerytowanej nauczycielki liceum, gdzie Michał też często zaglądał. http://irenakuczynska.pl/wspomnienie-o-nauczycielce-pleszewskiego-liceum-sp-aleksandrze-nafalskiej/

Maturę zdawał w w 1986 roku. Jego wychowawca Andrzej Szymański wiedział, że Michał wybiera się do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Wiedzieli też inni nauczyciele. Kibicowaliśmy Michałowi.

Dumny i szczęśliwy był też proboszcz parafii św. Floriana, ks. kanonik Józef Maciołek, który wtedy, z parafianami, budował kościół Matki Boskiej Częstochowskiej. Od Wigilii 1990 roku odbywały się w nim niedzielne msze św.

29 maja 1992 roku miała się w nim odbyć pierwsza msza św. prymicyjna. Odprawić ją miał ksiądz  Michał Kieling. 27 maja otrzymał w katedrze kaliskiej święcenia kapłańskie z rąk biskupa Stanisława Napierały.

Dzień był piękny. Kościół w surowym stanie, na betonowej posadzce stare dywany, ale atmosfera była podniosła. Wszyscy się uśmiechali. Pierwsze powołanie w nowym kościele to znak, że Pan Bóg błogosławi proboszczowi i parafianom.

Przed kościołem ks. kanonik Józef Maciołek i ks. Michał Kieling – foto ze zbiorów Edyty Brani

Na mszę św. odprawianą przez ks. Michała, przyszło wielu pleszewian. Obecni byli współmieszkańcy z bloku przy ul. Reja 7, koleżanki z klasy, koledzy ze szkoły, nauczyciele, przyjaciele, znajomi z ruchu Światło – Życie, parafianie. Byliśmy dumni, że mamy nowy kościół a w nim nowego kapłana.

W kościele – stoją od lewej ks. Robert Nurski i ks. Sławomir Kosiński – wtedy jeszcze klerycy (obaj, podobnie jak ks. Michał z ulicy Reja)

Uroczystość prymicyjną opisała krótko „Gazeta Pleszewska” i to na pierwszej stronie. Zamieściła też zdjęcie księdza proboszcza z księdzem Michałem. Była to pierwsza prymicja w nowym kościele Matki Boskiej Częstochowskiej.

Ksiądz Michał Kieling szybko awansował. Przełożeni docenili jego chłonny umysł, zdolności, skromność, wiedzę i wysłały go na studia za granicę. W Niemczech pracował i studiował.

Mimo doktoratu, habilitacji, tytułu profesora nadzwyczajnego, tytułu kanonika,  ks. Michał Kieling – delegat biskupa ds. życia konsekrowanego,  były kanclerz kurii kaliskiej, adiunkt  w Zakładzie Teologii Patrystycznej na Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu, pozostaje „naszym Michałem”.  Wciąż identyfikuje się z Pleszewem.

W marcu 2005 roku uczestniczył w Pielgrzymce Pleszewian do Watykanu, gdzie w Sali Klementyńskiej, władze miasta przekazały Janowi Pawłowi II tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Pleszew.

Można  go spotkać nie tylko w kościele ale też w bibliotece, w Muzeum Regionalnym a przede wszystkim  na ulicy Reja, gdzie w bloku nr 7 mama Alicja czeka ze smakowitym  rosołkiem, a dawni sąsiedzi się uśmiechają i czasem zagadują.

Kiedy bywa  zapraszany, zawsze przyjeżdża. Gościł u Małgorzaty Giezek – Stempniak na 25. urodzinach Galerii Sztuki Użytkowej „Art.M”. Był też na uroczystości wręczenia tytułu Honorowego Pleszewian ina prof. dr. hab. Bronisławowi Marciniakowi.

Czasem uświetnia sierpniowe odpusty ku czci Matki Boskiej Częstochowskiej. Modlił się z parafianami na pożegnaniu i pogrzebie proboszcza  ks. kanonika Józefa Maciołka.

W ubiegłym roku ks. Michał  zaprosił pleszewian do Centrum Józefologicznego na promocję książki „Diecezja Kaliska. Parafie. Kościoły. Kaplice”, którą napisał razem z ks. Sławomirem Kęszką. Prawie 1000 – stronicowa książka zawiera informacje o wszystkich parafiach diecezji kaliskiej.

Mam książkę z dedykacją autora i często do niej zaglądam. Na uroczystości była wychowawczyni z Dwójki Czesława Liskowska i wychowawca z liceum Andrzej Szymański.

W ostatnim numerze „Opiekuna” ks. Michał Kieling  podsumowuje 20 lat swojego kapłaństwa, które zbiega się z 50. urodzinami.
Doświadczenie obecności Boga – poprzez czyny i słowa – w rodzinie, w parafii, we wspólnocie, w życiu spotykanych księży, wychowawców, nauczycieli i dobrych ludzi pozwoliło mi odkryć moje powołanie do kapłaństwa, otrzymać odpowiednią edukację i zrealizować pragnienia. (-) W roku jubileuszowym sięgam myślami do mojego rodzinnego Pleszewa- gdzie spędziłem dzieciństwo i młodość, do Gniezna, gdzie w PWSD przygotowywałem się do kapłaństwa, do Kalisza – gdzie rozpocząłem swoje kapłaństwo i gdzie obecnie posługuję , do Offenbach nad Menem i Darmstadt, gdzie jako wikariusz pracowałem w Polskiej Misji Katolickiej, jednocześnie studiując w jezuickiej uczelni Sankt Georgen we Frankfurcie nad Menem- wszędzie Pan mnie prowadził i nadal prowadzi.

Adam Staszak – dyr. Muzeum Regionalnego, Marian Adamek – burmistrz Pleszewa, Danuta Drążewska, Irena Kuczyńska, Czesława Liskowska z mężem Januszem, Maria i Andrzej Szymańscy, Arkadiusz Ptak – wiceburmistrz, Małgorrzata i Zbigniew Stempniakowie – pleszewska delegacja na promocji książki

Na promocji monografii w Muzeum Regionalnym w Pleszewie

Ostatnio był na Tratwie – festiwalu dla młodych ludzi, który odbywał się w Pleszewie, a jest oczkiem w głowie księdza Kielinga. Widać to na facebookowym profilu.

Kapłan go ma i na bieżąco go aktualizuje, bo wie, że ksiądz powinien być tam, gdzie są wierni. A wielu z nich przeniosło się  do świata wirtualnego. I tam mają szanse na spotkanie z księdzem profesorem z Pleszewa.

Z prawej ks. Michał Kieling, obok ks. Marek Muzyka – Tratwa 2015

Na koncercie w Jarocinie