Zasłużony Małyszko

Irena Kuczyńska15 lutego 20183min0
Stanisław-Małyszko1.jpg

Stanisław Małyszko Zasłużonym dla Gminy Gołuchów. Pleszewianin jest autorem wielu publikacji o historii miejscowości położonych w tej gminie.

Na zdjęciu: Marek Zdunek - wójt Gołuchowa, Stanisław Małyszko, Krystyna Kubiak - zastępca wójta

Stanisław Małyszko z zawodu jest etnografem, archiwistą. Chociaż pochodzi z Białostocczyzny, w Wielkopolsce południowej zna każdy pałacyk, dworek, kapliczkę przydrożną i krzyż.

Szczególnie upodobał sobie gminy Blizanów w powiecie kaliskim i Gołuchów w powiecie pleszewskim, gdzie spisuje historię kolejnych miejscowości i ich społeczności skupionych np. wokół parafii. Tak było w przypadku książek o Tursku, Jedlcu, Krzywosądowie i okolicach, Kucharkach i wsiach, które do parafii przynależą.

Teraz mistrz Stanisław pracuje nad publikacją poświęconą wsiom parafii w Kucharach, czyli też Macewowi i Popówku. Powiat Kaliski uhonorował pleszewianina tytułem Przyjaciela Powiatu. Gmina Gołuchów zaliczyła go w poczet Zasłużonych.

W sali obrad: Marek Walczak UG Gołuchów, Stanislaw Małyszko, Patrycja Walerowicz - Wojtkowiak - dyrektor Gołuchowskiego Centrum Kultury Zamek

Dodajmy, że aktywny na portalu społecznościowym etnograf Małyszko, przypomina zwyczaje i przysłowia związane z świętami – nie tylko kościelnymi.

Więcej o Stanisławie Małyszko w tym linku:http://irenakuczynska.pl/stanislaw-malyszko-zna-wszystkie-dwory-wiatraki-kapliczki-cmentarze-nawet-ktorych-juz/

Źródło: http://www.rc.fm/news/goluchow-zasluzony-malyszko.html