40 -lecie Solidarności w Pleszewie

Irena Kuczyńska29 sierpnia 20203min0
Tablica-Solidarnosci-czolo.jpg

W niedzielę o godzinie 9.30 w kościele Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Pleszewie odbędzie się msza św. w 40 rocznicę podpisania w Gdańsku Porozumień Sierpniowych, dzięki którym powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność. W 1980 roku organizacja zrzeszała w Pleszewie i okolicy ponad 10 000 członków.W sierpniu 1980 roku pleszewianie byli bardzo aktywni. 27 sierpnia w największej pleszewskiej firmie odbył się strajk, czyli „niekontrolowane przerwy” w pracy. A po podpisaniu Porozumień Sierpniowych w Gdańsku ludzie zaczęli się organizować. W 1980 roku na terenie Pleszewa i okolicznych miejscowości powstały 42 Komisje Zakładowe NSZZ Solidarność.
Pleszew był bardzo aktywny. Miał swoich przedstawicieli zarówno w Regionie Wielkopolska Południowa w Kaliszu jak i w Regionie Wielkopolska w Poznaniu. W ciągu 40 lat wielu członków związku odeszło. I to w ich intencji przyjaciele czyli Zdzisław Skałecki, Edward Kubisz, Kryspin Kuberka i szef Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ Solidarność Krzysztof Szac zamówili mszę św. w niedzielę w farze o godzinie 9.30, podczas której będą wspomniane nazwiska zmarłych członków związku.

Śp. Antoni Zgorzelak, Władysław Waliszewski, Mieczysław Marciniak, Leon Abramowicz, Józef Strumpf (Obrabiarki), Gabriela Stefaniak (Spółdzielnia Ogrodniczo - Pszczelarska),  Tadeusz Włodarczyk, Halina Jankowska (Aparatura), Gerard Szymaniak ("Papierki"), Maria Mikołajczak, Irena Soroko, Aleksandra Nafalska, Czesław Michlik, Kryspin Gurgul (Oświata), Roman Kołaski, Tadeusz Pawliński, Jerzy Szymaniak, Leszek Kleczeski (służba zdrowia), Waldemar Fluder, Franciszek Mazurek, Bogusław Olejczuk, Stanisław Marciniak (pseudo wuja Wąs) - NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych Broniszewice, Jan Pawłowski - Rokutów, Czesław Bandzwołek, Józef Puślecki, Marek Jendrzejak (rzemiosło) ks. Ryszard Woźniak, ks. Janusz Kulbarsch

Wiarusy Solidarności zapraszają serdecznie dawnych członków Solidarności, oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego. Po mszy zostaną złożone kwiaty i zapalone będą znicze pod tablicą Solidarności na Murze Pamięci.