Dla kogo pieniądze z Krajowego Funduszu Pracy?

Irena Kuczyńska5 lipca 20214min0
W Powiatowym Urzędzie Pracy w Pleszewie ruszył nabór wniosków na szkolenia dla pracowników i pracodawców w ramach środków, które udało się pozyskać z Ministerstwa Rozwoju Pracy i Technologii. Nabór potrwa do 9 lipca. Do wykorzystanie jest 900 000 złotych.
konferencja-z-prawej-Piotr-Janiak.jpg

Szczegóły korzystania z środków przeznaczonych na szkolenia pracodawców i pracowników zaprezentowano potencjalnym pracodawcom w piątek podczas konferencji zorganizowanej przez PUP pod patronatem starosty Macieja Wasielewskiego.

Maciej Wasielewski starosta pleszewski

Przedstawiciel Fundacji Ukraina z Wrocławia Bartłomiej Potocki omówił warunki dokształcania cudzoziemców – obywateli Armenii, Białorusi, Rosji, Mołdawii i Ukrainy. Tych ostatnich w powiecie pleszewskim w 2020 roku pracowało 2500.

Bartłomiej Potocki

Zasady naboru zaprezentowała Joanna Stanisławska z Akademii Rozwoju w Pleszewie. I tak z dotacji nie może skorzystać firma jednoosobowa, pracownik młodociany, osoba na urlopie macierzyńskim, chorobowym i zatrudniona sezonowo.

Joanna Stanisławska

Dotacja może być przeznaczona np. na kursy i studia podyplomowe, na przygotowanie do egzaminu, który zmierza do uzyskania nowych kwalifikacji. W tym rozdaniu priorytetowo traktowani są pracodawcy zatrudniający cudzoziemców, przy czym co najmniej jeden z nich musi mieć umowę o pracę. Dotacje można wykorzystać też na naukę języka polskiego.

Katarzyna Trawińska – zastępca dyrektora PUP, Piotr Janiak – dyrektor PUP w Pleszewie
Uczestnicy konferencji

Na wsparcie dla swoich pracowników mogą liczyć spółdzielnie socjalne, Warsztaty Terapii Zajęciowej, kluby integracji społecznej, firmy zatrudniające osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności. Firmę kształcącą wybiera pracodawca.

Szkolenia z funduszu powinny się zakończyć do 30 listopada, indywidualne do końca lutego 2022. Szkolenia będą monitorowane przez służby starosty. Zaś wnioski, których nabór ruszył w poniedziałek i potrwa do wyczerpania środków, rozpatruje zewnętrzna komisja. Można je przynosić lub nadsyłać drogą elektroniczną na adres: j.grzesiak@pleszew.praca.gov.pl

Można się też telefonicznie umówić na konsultację

Szczegóły: pleszew.praca.gov.pl

Do podziału jest 900 000 złotych. Więcej – 1 200 000 – pozyskał Poznań i 1 400 000 Kalisz.

Czytaj też: Duża kasa dla pracowników i pracodawców