Busiki wyjadą na ulice Pleszewa

Irena Kuczyńska23 marca 20213min0
Czolo-2.jpg

Z początkiem kwietnia na ulice Pleszewa wyjadą dwa minibusy komunikacji miejskiej. Wystartują spod cmentarza komunalnego i tu będą wracać po przejechaniu trasy.

Rozkład jazdy przewiduje 19 kursów w dni robocze i 5 kursów w soboty. Cena biletu 2 złote, przewidywane są ulgi a także przejazdy bezpłatne.

We wtorek, w samo południe, przed pleszewskim ratuszem, odbyła się prezentacja dwóch busików, które przybrały biało – niebieskie barwy Pleszewa – Miasta Otwartego. Komunikację miejską poprowadzi Przedsiębiorstwo Komunalne.

Na zdjęciu niżej prezes Grzegorz Knappe i burmistrz Arkadiusz Ptak.

Autobusy są nowoczesne,  klimatyzowane, wyposażone w  monitoring czy kamerę cofania. Mają po 10 miejsc siedzących oraz 30 stojących. Bez problemu dostanie się do niego pasażer na wózku inwalidzkim oraz mama z wózkiem dziecięcym, a za zgodą kierowcy – rowerzysta z rowerem. Start minibusów spod cmentarza komunalnego.

O godzinie 5.00  rano wyruszy bus linii PL1 do  Zieloną Łąkę, Wojska Polskiego, Krótką, Warneńczyka, Krzywoustego, rondem na Maliniu do przystanku Pleszew Miasto na dworcu i dalej przez Bogusza, Reja, Wierzbową, Poznańską, Zachodnią, Gdańską, Marszewską, Glinki, św. Ducha, do Rynku i dalej przez Kaliską, Niepodległości, Piaski do przystanku początkowego.

O 5.20 minibus PL2 wyruszy w odwrotnym kierunku. Rozkłady jazdy i rozmieszczenie przystanków na stronie https://pleszew.pl/nowa-linia-komunikacji-miejskiej-w-pleszewie-pl-1-i-pl-2/.   Cena biletu 2 zł. Są też ulgi ustawowe oraz bilet za złotówkę dla honorowego dawcy krwi, dla seniora z kartą 60+ PPL i posiadaczy  pleszewskiej karty dużej rodziny.

Osoby spoza Pleszewa, które zaparkują i pozostawią swoje auto koło cmentarza komunalnego lub przy markecie na ul. Ogrodowej, podróżują za darmo. Na komunikację miejską  Pleszew otrzymał dofinansowanie rządowe w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Zakłada ono dofinansowanie – 3 zł do każdego wozokilometra.

Dzisiaj odbył się też przejazd próbny busikiem. Oprócz burmistrza, prezesa PK, radnych: Jolanty Molskiej i Wiesławy Gil, dziennikarzy, busikiem podróżował pleszewianin Hieronim Foltyński.

Czytaj też: Busy w Pleszewie od 1 kwietnia