Czwarty przetarg na sprzedaż pałacu

Irena Kuczyńska19 listopada 20203min0
Pałac-w-Skrzypni.jpg

Gmina Czermin z powiecie pleszewskim po raz czwarty ogłosiła przetarg na sprzedaż pałacu w Skrzypni. Dawny zespół dworsko – parkowo – folwarczny składa się z kilku obiektów, dwór jest wpisany do rejestru zabytków.
Zamieszkuje w nim trzech lokatorów, ale gmina zapewni im mieszkania, jak tylko znajdzie się chętny na zakup pałacu i podpisze wstępną umowę kupna.

Pałac został zbudowany w połowie XIX wieku dla Thielmanna Kirchsteina. Pod koniec stulecia został rozbudowany o wieżę i skrzydło północne. Kirchsteinowie mieszkali w nim do 1945 roku, po czym musieli Skrzypnię opuścić a ich majątek został znacjonalizowany.

Pałac prawie natychmiast zasiedlono. Do dziś mieszka w nim starsza pani, która w wojnę pracowała w majątku i zaraz po odejściu właścicieli wprowadziła się do do pałacu.
W 2004 roku gmina Czermin przejęła zespół dworsko – folwarczno – parkowy od Skarbu Państwa razem z lokatorami pałacu.
Wójt Czermina  Sławomir Spychaj mówi, że w miarę możliwości gmina dokonuje drobnych napraw np. wieży w ostatnim czasie, czy dachu nad jednym mieszkaniem ale  nie ma pieniędzy aby inwestować w pałac, którego tak naprawdę nie potrzebuje. Prawdą jest, że  dzięki lokatorom, pałac jest w miarę zadbany, przypilnowany i nie popada w gorszą ruinę – podkreśla wójt.

Na 21 stycznia ogłoszono kolejny przetarg. Cena wywoławcza 335 000 zł, z czego 250 000 zł to cena części wpisanej do rejestru zabytków.  Całość to pałac, dawna rządcówka, dwa budynki inwentarskie i resztki parku krajobrazowego.

Historia pałacu i majątku Skrzypnia TUTAJ
Wójt zapewnia, że jeśli znajdzie się chętny na kupno nieruchomości, gmina lokatorów z pałacu wyprowadzi. Oczywiście po podpisaniu wstępnej umowy u notariusza.

Zdjęcia Roman Kazimierz Urbaniak, Zbigniew Hain, Marcin Marciniak

Czytaj też  Pałac w Skrzypni trzeci raz do wzięcia