„Do Hymnu” stanęło 350 uczniów Trójki

Avatar photoIrena Kuczyńska18 listopada 20206min
Zdjęcie-czołowe-1.jpg

Szkoła Podstawowa nr 3 w Pleszewie zdobyła pierwsze miejsce w konkursie „Do Hymnu”, który już po raz trzeci zorganizowało Narodowe Centrum Kultury.
Uczestniczyło w nim ponad 500 szkół z całej Polski. „Mazurka Dąbrowskiego”, „Rotę” i „Marsz Polonia” zaśpiewało 350 uczniów szkoły. Dyrygowała nimi nauczycielka muzyki i śpiewu Alina Fabisiak.I to ona opowiedziała mi o przedsięwzięciu, do którego przystąpiła społeczność pleszewskiej Trójki. Było to wielkie wyzwanie. Zgodnie z regulaminem konkursu, musiała wystąpić połową uczniów szkoły. Zgłoszenie, dyr. Dorota Bystrzycka wysłała 25 października 2019 roku.

Przygotowania rozpoczęły się w listopadzie, kiedy  Narodowego Centrum Kultury nadeszła wiadomość o zakwalifikowaniu Trójki do udziału w konkursie. Z ośmiu zaproponowanych przez NCK  pieśni (Bogurodzica”, „Gaude Mater Polonia”, „Rotę”, „Marsz Polonia”, „Boże, coś Polskę”, „Święta miłości kochanej Ojczyzny”, „Żeby Polska była Polską”, „Marsz Pierwszej Brygady”) postawiliśmy na trzy, naszym zdaniem najprostsze do wykonania przez tak dużą grupę uczniów, którzy nigdy dotąd w chórze nie śpiewali – mówi Alina Fabisiak, która przy wsparciu dyrekcji i kolegów nauczycieli, przygotowywała konkursowe śpiewanie, a’capella i bez nagłośnienia.

Najpierw Alina Fabisiak i Maciej Konieczny (nauczyciel muzyki) przesłuchali prawie 700 uczniów, wybrano 365 z najlepszym głosem i słuchem. Potem odbywały się ćwiczenia w klasach, grupach, coraz liczniejszych w małej sali gimnastycznej, do której uczniowie przychodzili z opiekunami. Trzeba było ćwiczyć oddechy, tempo, zrównać barwy głosów, żeby to był śpiew a nie wrzask – mówi Alina Fabisiak.

Od lutego próby przeniosły się do hali sportowej, gdzie trzeba było każdemu dziecku wyznaczyć miejsce.  Ustawiono śpiewających według wzrostu, podzielono na  kolory, rodzice zakupili dzieciom  koszulki białe i czerwone, które utworzyły flagę. W hali dyrygentka zajęła miejsce na pudle, które służy do wręczania nagród sportowcom. Trzeba  było wdrożyć śpiewających do patrzenia na dyrygentkę i śledzenia ruchu jej dłoni, co w przypadku dzieci najmłodszych, a śpiewali nawet drugoklasiści, było nie lada wyzwaniem.

11 marca 2020 roku, u progu pandemii, do Trójki przyjechała komisja z Warszawy. Obejrzała widowisko, wysłuchała pieśni i nagrała filmik z udziałem uczniów w strojach powstańców wielkopolskich, jako że Trójka ma powstańców za patronów.

Film z nagrania występu TUTAJ
 Alina Fabisiak mówi, że punktowano – technikę wykonania czyli rytm, jednorodność brzmienia, znajomość tekstu, czytelność tekstu w odbiorze, interpretację czyli dynamikę, tempo, realizację frazy, odwzorowanie charakteru utworu. No i całościowe wrażenie artystyczne w tym kontakt dyrygenta z zespołem oraz liczbę śpiewających uczniów w stosunku do liczby wszystkich uczniów szkoły.

Złożona z autorytetów w dziedzinie chóralistyki komisja, najwięcej punktów – 89,5 przyznała pleszewskiej Trójce. Do tego jest nagroda w wysokości 20 000 zł od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Alina Fabisiak jest nauczycielką muzyki i dyrygentką chórów szkolnych w Trójce i przez wiele lat też w pleszewskim liceum. Przeżyła już wiele konkursów i koncertów, ale ten był największym wyzwaniem.Dyrygowanie  365. śpiewającymi uczniami klas od II do VIII, z których wielu występowała w chórze po raz pierwszy, nie było proste.

Ale miała wielu sprzymierzeńców, w tym dyrekcję szkoły z Dorotą Bystrzycką na czele, którzy logistycznie pomogli przedsięwzięcie ogarnąć. Karolina Domagalska pomagała w zakupie koszulek i w ustawieniu dzieci na płycie hali sportowej, podobnie jak druga wuefistka Magdalena Pisarska czy Agnieszka Krawczyk. Alicja Dzierla wykonała orła - dekorację, towarzyszącą występowi. Wspomniany już Maciej Konieczny przesłuchiwał uczniów i na swoich lekcjach ćwiczył śpiewanie. Historyk Grzegorz Jenerowicz przygotował historyczną prezentację towarzyszącą występowi. Fizyk Rafał Kolanowski zaangażował się w prezentację. Pomocna była Lidia Wojciechowska. Zaś wisienką na torcie... był biało - czerwony tort upieczony przez Annę Zdunek.

Alina Fabisiak mówi, że 11 marca miała być duża impreza z udziałem burmistrzów, rodziców, wszystkich nauczycieli i pozostałych uczniów na widowni. Jednak pandemia, która już w Polsce była, plany pokrzyżowała. Na zdjęciu poniżej Dorota Bystrzycka - dyrektorka SP nr 3 w Pleszewie prezentuje dyplom uczestnictwa, która szkoła otrzymała po zakwalifikowaniu się do udziału w konkursie.

Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska