Dobrzyckie związki z Konstytucją 3 Maja

Irena Kuczyńska3 maja 20184min
Gen.-Augustyn-Gorzeński-1.jpg

Generał Augustyn Gorzeński – twórca Zespołu Pałacowo – Parkowego w Dobrzycy – szambelan króla Stanisława Augusta Poniatowskiego – był posłem na Sejm Czteroletni i współtwórcą Ustawy Rządowej 1791, która do historii przeszła jako Konstytucja 3 Maja.

Generał Augustyn Gorzeński – właściciel dóbr dobrzyckich był aktywny politycznie. Najpierw przy królu Stanisławie Auguście Poniatowskim jako szambelan Jego Królewskiej Wysokości.

W 1791 roku był wśród tych posłów na Sejm Czteroletni, którzy zaangażowali się w uchwalenie i zatwierdzenie Ustawy Rządowej czyli Konstytucji 3 Maja. Szczegóły TUTAJ

Był odznaczony Orderem św. Stanisława. Po upadku Rzeczpospolitej wyjechał z królem do Grodna. W 1795 roku wrócił do Dobrzycy, która już była pod zaborem pruskim. Aby nie utracić rodzinnego majątku, złożył przysięgę poddaństwa pruskiemu królowi, został nawet honorowym generałem.

Dla Dobrzycy był  objawieniem. Dawny dwór Dobrzyckich przebudował w  klasycystyczny pałac w parku, założył folwark zwany Augustynowem, odbudował po wielkim pożarze kościół św. Tekli i wytyczył nowy rynek w Dobrzycy. Założył Strzeleckie Bractwo Kurkowe im. św. Tekli. Dzieła jego życia przetrwały.

Generał jest  wspominany w miasteczku, a Muzeum Ziemiaństwa pielęgnuje pamięć o najbardziej znanym dobrzyczaninie, który tu w “swojej Bonnoni” znalazł spokój i pokój wieczny. Augustyn Gorzeński spoczywa w podziemiach dobrzyckiego kościoła.

Źródło:http://www.rc.fm/news/dobrzyca-dobrzyckie-zwiazki.html

Popiersie gen. Augustyna Gorzeńskiego
Zdjęcia z pałacu oraz parku w Dobrzycy
         Foto Joanna Pankowiak, Jan Zbigniew Hain, Irena Kuczyńska