Dr Jacek Małyszko – jedna z wizytówek pleszewskiego liceum

Irena Kuczyńska27 marca 20178min
3416.jpg

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu podpisał porozumienie z  Liceum Ogólnokształcącym im. St. Staszica o utworzeniu klasy akademickiej. Wykład okolicznościowy wygłosił dr Jacek Małyszko – maturzysta z roku 2005.

Dr Jacek Małyszko

Bardzo dobrze pamiętam nie tylko Jacka ale całą klasę. Odeszłam ze szkoły razem z nimi. Oni na studia, a ja na emeryturę po 32 latach pracy. Było to 12 lat temu, a mi się wydaje, że to wczoraj wręczałam im świadectwa maturalne po maturze zdawanej wg nowego regulaminu. Ale wspomnienia o klasie za chwilę. Teraz o tym, co się wydarzyło w auli pleszewskiego liceum w piątek 17 marca 2017 roku.

Maciej Wasielewski, Lilla Deleszkiewicz, prof. Krzysztof Malaga

Porozumienie o współpracy pomiędzy Wydziałem Informatyki i Gospodarki Elektronicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu a Liceum Ogólnokształcącym im. St. Staszica podpisał dziekan prof. dr hab. Krzysztof Malaga, Lilla Deleszkiewicz oraz pleszewski starosta Maciej Wasielewski. Obecny był pełnomocnik dziekana ds. kontaktów ze szkołami ponadgimnazjalnymi dr Przemysław Garsztka.  Porozumienie zakłada patronat uczelni nad klasą ekonomiczno – inżynierską, która ma powstać od września. Wykład nt. “Informatyczne i statystyczne zabawy w przetwarzaniu języka naturalnego” wygłosił już wspomniany wyżej dr Jacek Małyszko.  Kiedy się okazało, że będzie podpisane takie porozumienie szkoły z uczelnią, szukano kogoś, kto ma doktorat i jest absolwentem szkoły. I znaleziono mnie – mówi Jacek Małyszko.

Zasłuchani…

Po uroczystości oficjalnej goście zwiedzali budynek szkoły, który dwa lata temu został poddany kapitalnemu remontowi w ramach projektu Jessica. Szkoła zrobiła wrażenie, podobnie jak sama uroczystość wzbogacona o koncert w wykonaniu chóru szkolnego pod batutą Aliny Fabisiak. – Śpiewałem w szkolnym chórze, dlatego z przyjemnością wysłuchałem koncertu – powiedział dr Małyszko. Na pewno nie był to ostatni pobyt Jacka Małyszki w szkole. Jak mówi, jest szansa, że poprowadzi zajęcia w ,,klasie akademickiej” ale na pewno nie w pierwszej klasie, kiedy będą  zajęcia z pogranicza matematyki i statystyki. Informatyka będzie  w starszych  klasach. Wychowawcą klasy ekonomiczno – inżynierskiej ( z grupą dwujęzyczną) ma być Damian Sołtysiak. Przedmioty wiodące czyli rozszerzone to: matematyka, fizyka/geografia i informatyka. Proponowane języki to: j. angielski na poziomie dwujęzycznym, j. rosyjski/j. niemiecki, /j.francuski.

Chór szkolny pod batutą Aliny Fabisiak

Wykład wygłoszony przez pleszewianina podobał się uczniom zgromadzonym w licealnej auli. Był próbką tego, co dr Małyszko wykłada na Uniwersytecie Ekonomicznym i co  może wykładać w klasie akademickiej.  – Moja praca to łamigłówki.  Po prostu ,,Uczę komputer coś robić”. Rozwijam umysł i z tej perspektywy moja praca jest interesująca, chociaż trochę nudna, bo spędza się wiele godzin przy komputerze – mówi Jacek Małyszko.

Dlaczego wybrał po maturze studia na Uniwersytecie Ekonomicznym? Zdradza, że miał różne pomysły, ale wybrał ekonomię, bo ,,mu pasowały przedmioty”,  dobre wyniki miał  z matematyki i z języka angielskiego. Skończył Wydział Informatyki i Ekonometrii. Już wcześniej promotor zaproponował mu współpracę przy realizacji projektu badawczego, który rozpoczął jeszcze będąc studentem. Po obronie doktoratu prowadzi zajęcia ze studentami dziennymi i zaocznymi z inżynierii oprogramowania.  Pracuje też jako informatyk w firmie Agora.  W Pleszewie bywa przynajmniej dwa razy w miesiącu. Tu mieszkają rodzice oraz dziadkowie.

Porozumienie podpisane

Z podpisanego z uczelnią porozumienia, jest zadowolona dyrektorka liceum Lilla Deleszkiewicz. Tym bardziej, że nazajutrz na otrzymała od dziekana prof. Krzysztofa Malagi podziękowanie  ,,do wszystkich tych, którzy swoją obecnością przyczynili się do tego, że wracaliśmy z Pleszewa z przekonaniem, że podpisana umowa będzie początkiem owocnej współpracy”. Informacja o pleszewskim spotkaniu znalazła się na stronie internetowej i Facebooku Wydziału Informatyki i Gospodarki Elektronicznej.http://ue.poznan.pl/pl/uniwersytet,c13/wydzialy,c18/wydzial-informatyki-i-gospodarki-elektronicznej,c22/aktualnosci,c657/umowa-o-wspolpracy-wige-i-i-lo-w-pleszewie-podpisana,a59747.html

Ja wracam  do mojej ostatniej klasy, która wraz ze mną opuściła mury pleszewskiej Alma Mater w czerwcu 2005 roku. Podczas gdy pierwsza klasa jest dla nauczyciela ,,jak pierwsza miłość” , ostatnia klasą jest tą, którą zapadnie mu w sercu i w pamięci. To były trzy szalone lata z wycieczkami. Ostatnia w Pieniny. Kiedy mi zabrakło sił na wejście na Trzy Korony, chłopcy mi pomogli. Pamiętam, jak w Dniu Europejskim moja klasa wybrała Austrię. Była wiedeńska kawiarnia z torcikiem sachera upieczonym przez dziewczyny. Był Złoty Mozart czyli Bartek ze skrzypcami cały wyzłocony złotolem, udający pomnik.  Na wywiadówkach bywała kawa dla rodziców… Przeszło, minęło, ale jest miło kiedy się spotykamy w realu w Pleszewie albo na portalu społecznościowym.  Albo, tak jak z Jackiem w ,,starej budzie” przy Poznańskiej 38.

Rok szkolny 2002/2003 Klasa I B na dole pierwszy od prawej Jacek Małyszko

Studniówka – Jacek Małyszko w pierwszym rzędzie od góry – pierwszy z lewej