Fara pełna muzyki kameralnej

Avatar photoIrena Kuczyńska29 kwietnia 201818min
kolaz-czoło.jpg

Pięcioro młodych artystów, związanych z Pleszewem, wystąpi 3 maja w Koncercie Muzyki Kameralnej „Pleszewskie korzenie”. Miejscem tego niezwykłego wydarzenia jest kościół Ścięcia św. Jana Chrzciciela.

Takiego koncertu jeszcze w szacownych murach pleszewskiej fary nie było. Jednocześnie i w jednym miejscu spotka się pięcioro absolwentów Państwowej szkoły Muzycznej 1 st. im. Wojciecha Kilara w Pleszewie oraz Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, aby zagrać i zaśpiewać dla swoich rodaków.

Rozrzuciło ich po świecie, występują w różnych miejscach, na różnych scenach, ale Pleszew mają w swoim sercu. Dlatego propozycja Marii Rutkowskiej wspólnego koncertowania w mieście, gdzie stawiali pierwsze kroki i skąd wyfrunęli w świat, zyskała aprobatę.

W czwartek w pleszewskiej farze wystąpią: Maria Rutkowska – pianistka – wykładowca w Akademii Muzycznej w Poznaniu i w Państwowej Szkole Muzycznej 1 st. w PleszewieDagmara Winnowicz – gra na oboju w orkiestrze  Opery Wrocławskiej, Katarzyna Zawada – studentka ostatniego roku wydziału wokalno – aktorskiego Akademii Muzycznej w Poznaniu, Adrian Furmankiewicz – gitarzysta, członek Erlendis Quartet, nauczyciel w PSM w  Nowym Targu, Jakub Pankowiak – organista – wykładowca Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Zanim zaprezentuję każdą z tych fantastycznych  młodych osób, pozwólcie, że opiszę sam koncert. A jest to przedsięwzięcie nie lada.

Pomysł koncertu nazwanego „Pleszewskie korzenie” zrodził się w głowie Marii Rutkowskiej. Z Katarzyną Zawadą już razem występowały  m.in. w Muzeum Regionalnym w Pleszewie podczas koncertu kolęd. Występowali też w trójkę z Adrianem Furmankiewiczem podczas koncertu „Jesienne klimaty” w Ośrodku Kultury w Żegocinie. I było fantastycznie.http://www.rc.fm/kulturalne/czermin-kulturalny-zegocin.html

Czytaj też: http://pleszew.naszemiasto.pl/artykul/jesienny-koncert-muzyki-klasycznej,3923712,artgal,t,id,tm.html

W Muzeum Regionalnym w Pleszewie jesienią 2015 roku wystąpiły trzy panie: Maria Rutkowska, Dagmara Winnowicz i Katarzyna Zawadahttp://muzeum.pleszew.pl/rozne-barwy-muzyki/

Teraz przyszła kolej na duży koncert  dla pleszewskiej publiczności.  Trzeba było uzyskać wsparcie u władz miasta i u proboszcza parafii farnej, bo kościół okazał się najlepszym miejscem na koncert muzyki kameralnej.

Maria Rutkowska mówi, że ksiądz prałat nie tylko oddał kościół do dyspozycji artystów, ale cieszył się, „że to u niego”. Zastępca burmistrza Arkadiusz Ptak zapewnił, że miasto pomoże w organizacji koncertu.

Jakub Pankowiak, Arkadiusz Ptak i Maria Rutkowska podczas spotkania w ratuszu

Tymczasem do udziału w koncercie zaproszono też Jakuba Pankowiaka i Dagmarę Winnowicz. I tak rozpoczęły się przygotowania, co  było wyzwaniem n ie lada. Każdy z artystów pracuje w innym miejscu, ma swój harmonogram koncertów a tu trzeba się zgrać i chociaż jedną próbę odbyć.

I udało się. W czasie świąt cała piątka spotkała się w Ośrodku Kultury w Żegocinie, poza tym odbywają się próby w mniejszych grupach. Próba generalna odbędzie się w przeddzień koncertu w kościele, oczywiście bez widzów.

W czasie próby generalnej w Żegocinie. Od lewej: Katarzyna Zawada, Maria Rutkowska, Jakub Pankowiak, Dagmara Winnowicz, Adrian Furmankiewicz
  Próba

Generalna próba odbędzie się w środę, bo wtedy  do kościoła dotrze z Poznania fortepian, na którym będzie grać Maria Rutkowska.  Instrument będzie wypożyczony z firmy Piano House, która sprowadza z Japonii instrumenty, dostraja je i wypożycza.

Fortepian jest półkolisty, ze skrzydłem, ma 2 metry i 30 cm szerokości. Przyjedzie do Pleszewa w częściach w wielkiej drewnianej skrzyni na kółkach. Czterech tragarzy, specjalnie przeszkolonych, go wyciągnie, ustawi, skręci. Jeden z nich instrument dostroi – mówi Maria Rutkowska.  Fortepian stanie po lewej stronie, przed balaskami, pod amboną.

Z prawej strony stanie pozytyw - instrument klawiszowy przenośny skonstruowany przez Jakuba Pankowiaka na wzór instrumentu renesansowego.
    W muzyce świeckiej używany jest jako instrument solowy lub razem z innymi instrumentami. Do jego obsługi potrzebny był obok organisty również kalikant, obecnie powietrze tłoczy miniaturowa cichobieżna dmuchawa elektryczna.
    

Jakub Pankowiak będzie grać na pozytywie  ale też na organach, które znajdują się w farze. Maria Rutkowska mówi, że to są organy koncertowe czyli mają określoną ilość rejestrów, co znaczy, że można na nich grać utwory pisane na organy.

Repertuar Koncertu Muzyki Kameralnej jest bardzo różnorodny. Maria Rutkowska zdradza, że występuje prawie każdy z każdym, oczywiście oprócz „klawiszów”.

Koncert poprowadzi Anna Bogacz. Przed koncertem będą rozdawane książeczki z programem oraz biogramami artystów.

PROGRAM KONCERTU

1.J.S. Bach – Toccata d-moll BWV 565
2.K. Jenkins – Ave verum corpus
3. J. Rodrigo – Fantazja dla szlachcica (części: Danza de las hachas, Canario)
4. F. Chopin – Walc Des-dur op. 64 nr 1
5. J.F. Händel – Aria koncertowa Meine Seele hört im Sehen
6. J.S. Weiss – Koncert d-moll
7. F. Poulenc – Les chemins de l’amour
8. G.P. Telemann – Allegro z Sonaty e-moll
9. E. Morricone – Obój Gabriela z filmu Misja
10. F.G. Lorca – Las morillas de Jaén; Sevillanas del siglo
11. A. Piazolla – Cafe z Historii Tanga
12. A. Pasculli – Andante z Koncertu La favorita na tematy z opery Donizettiego
13. S. Pankowiak – Melodia
14. F. Chopin – Etiuda c-moll op. 10 nr 12
13. W. Gomez – Ave Maria

Teraz czas na zaprezentowanie artystów

O Marii Rutkowskiej - pianistce, wykładowcy Akademii Muzycznej w Poznaniu, nauczycielce w Państwowej Szkole Muzycznej 1 st. im. Wojciecha Kilara w Pleszewie, uhonorowanej  tytułem Zasłużonej dla Kultury Polskiej,  posiadaczce Złotego Pióra od Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, pisałam już na blogu. Zachęcam do przeczytania postu "Dzień bez grania jej się nie zdarza". https://irenakuczynska.pl/dzien-bez-grania-mi-sie-zdarza-mowi-pianistka-maria-rutkowska-wizytowka-pleszewa/
O Katarzynie Zawadzie - studentce ostatniego roku wydziału wokalno - aktorskiego na Akademii Muzycznej w Poznaniu, laureatce Międzynarodowego Konkursu im. Anny German w Moskwie, która "Nie wyobraża sobie życia bez śpiewania i bez Żegocina", też niedawno pisałam na blogu.https://irenakuczynska.pl/spiewa-piosenki-anny-german/
Wirtuoza gitary, członka zespołu gitarowego Erlendis Quartet, z którym jeździ po świecie i koncertuje, nominowanego do tytułu Pleszewianina Roku 2017 gościłam już na blogu. "Gitara pochłonęła Adriana bez reszty". Nie wierzycie? To kliknijcie w ten linkhttps://irenakuczynska.pl/gitara-pochlonela-adriana-calkowicie-nawet-wypoczywac-bez-niej-potrafi/
Teraz kolej na Jakuba Pankowiaka, do którego mam podwójny sentyment. Pan Jakub przez kilka lat był organistą w mojej rodzinnej parafii Wniebowzięcia Matki Boskiej w Ostrorogu. Mieszkał tam i dojeżdżał do pracy na uczelni w Poznaniu a w niedziele grał na nabożeństwach. To był piękny czas w historii ostrorogskiej parafii. 
Pan Jakub ukończył pleszewską szkołę muzyczną w klasie fortepianu Danuty Bąkowskiej. Potem kształcił się w Salezjańskim Liceum Muzycznym w Lutomiersku. W Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu uczył się na  Wydziale Instrumentalnym w klasie organów prof. dra hab. Sławomira Kamińskiego. 
Po ukończeniu studiów  w 2008 roku pozostał na uczelni jako asystent. W 2011 roku ukończył studia w formule stażu artystycznego w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. dr hab. Magdaleny Czajki .
W 2011 roku zdobył III miejsce oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworów J. S. Bacha w Międzynarodowym Konkursie Organowym im. M. K. Ciurlionisa w Wilnie. W 2008 roku zajął I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Wykonawstwa utworów organowych Dietricha Buxtehudego w Krakowie. W 2006 roku otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Organowym dla Młodych Organistów w Opavie. 
W tym samym roku został uhonorowany I nagrodą w Konkursie Polskiej Muzyki Organowej w Legnicy. W roku 2005 uczestniczył w III Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Feliksa Nowowiejskiego, na którym zajął IV miejsce i otrzymał wyróżnienie oraz nagrodę ufundowaną przez Towarzystwo im. Feliksa Nowowiejskiego dla najmłodszego finalisty konkursu. 
W 2004 roku zdobył II nagrodę w Konkursie Muzyki Organowej na XVI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi.
 W 2007 roku Jakub Pankowiak uzyskał status studenta Programu Socrates/Erasmus podejmując studia w MusikhochschuleLubeck w Niemczech w klasie prof. Arvida Gasta. Stypendium zostało ukończone egzaminem z wynikiem celującym.
 W 2009 roku odbył staż pedagogiczny w Musikhochschule Lubeck w Niemczech w klasie prof. Arvida Gasta.W 2010 roku  otrzymał stypendium artystyczne miasta Poznania za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki – organy.
 Jakub Pankowiak koncertuje jako solista i akompaniator w Polsce, Niemczech, Holandii, Belgii i Luksemburgu, Izraelu.
Dagmara Winnowicz swoją muzyczną edukację rozpoczęła w Pleszewie od fletu poprzecznego.  Potem uczyła się  w Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu w klasie oboju  byłego rektora Akademii Muzycznej prof. Mieczysława Koczorowskiego, u którego podjęła dalszą edukacje na studiach. 
Umijetności gry na oboju doskonaliła  u wybitnych oboistów z Berlina, Wilna, Wielkiej Brytanii,Włoch. Uczestniczyła w wielu festiwalach muzycznych m.inMade in Chicago, Internationals Early Music Festival w Starym Sączu i i nnych festiwalach krajowych.
 Już w trakcie studiów rozpoczęła współpracę z różnymi orkiestrami m.in z Cooperate Orchestra, Jugenkammerorchester Berlin, Orkiestrą Chóru Poznańskie Słowiki, Sinfonia Polonia, Orkiestrą Teatru Wielkiego, Chicago Jazz Philharmonic, pod batutą dyrygentów z kraju i różnych stron świata. 
Bardzo dobrze odnajduje się także w kameralistyce. Koncertowała  cyklicznie  z kameralnym zespołem muzyki dawnej Musica Maxima.
W 2011r. Dagmara Winnowicz założyła własny zespół muzyki XX i XXI w. Modern Sextet, z którym koncertowała i dla którego organizowała wydarzenia kulturalne jako menadżer. Artystka jest też absolwentką  studiów podyplomowych na  WSUS, gdzie zdobyła tytuł  Menadżer Kultury i Sztuki.
Od 4 lat jest związana z orkiestrą Opery Wrocławskiej,  z którą  zagrała ponad 200  spektakli operowych w tym kilkanaście  premier i  kilka megawidowisk operowych dla prawie 20 000 publiczności.
Dagmara Winnowicz współpracuje z wieloma znanymi osobistościami ze świata teatru i muzyki.  Jest laureatką Nagrody dla Najlepszego Oboisty na IV Makroregionalnym konkursie Etiuda 2006 oraz I place na Jugendkunstpreise w Erkner. Granie w orkiestrze jest nie tylko jej pracą ale przede wszystkim ogromną pasją.

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska