Irena Kuczyńska
z radia centrum

Generał Napoleona był właścicielem Dobrzycy

Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy wydało nową publikację.

Kazimierz Balcer i Stanisław Borowiak opisują generała Kazimierza Turno, który odziedziczył Dobrzycę po swoim wuju Augustynie Gorzeńskim. Miłośnicy lokalnej historii znajdą w książce wiele ciekawych informacji o życiu mieszkańców miasteczka 200 lat temu.

Twórca rezydencji dobrzyckiej  gen. Augustyn Gorzeński, zmarł w 1816 roku. Jego spadkobierca – Kazimierza Turno, mimo młodego wieku, też niedomagał. Ale sprawa Dobrzycy – zarówno pałacu, parku, majątku jak i miasteczka, bardzo go zaprzątała, co wynika z listów, do których dotarli autorzy książki. Odszedł rok po wuju, majątek przekazując nieletnim dzieciom.

Jego kariera wojskowa była krótka i błyskotliwa. W 1812 roku walczył u boku Napoleona pod Moskwą. W wieku 32 lat został generałem. 200 lat temu, kiedy jego żona i dzieci żyli w Dobrzycy, miasteczko było rozwinięte. Mieszkali tu zamożni obywatele i rzemieślnicy, którzy zrobili majątki przy budowie rezydencji Gorzeńskich.

Najbardziej okazały dom posiadała wychowanica generałowej Gorzeńskiej – panna Jaszczułkowska. Przy rynku nie wolno było stawiać domów krytych strzechą. Książka, której promocja odbędzie się 24 marca w Sali Balowej dobrzyckiego pałacu, jest źródłem wiedzy o Turnach ale też o Dobrzycy i okolicach.

Skomentuj na Facebooku