Jeden popierał, drugi odrzucał Konstytucję 3 Maja

Irena Kuczyńska3 maja 20191min0
800px-Jan_Suchorzewski-na-obrazie-Matejki.jpg

Właściciel Dobrzycy – gen. Augustyn Gorzeński był posłem na Sejm Wielki i współtwórcą Konstytucji 3 Maja 1791 roku. Inny poseł ziemi kaliskiej Jan Suchorzewski był jej uchwaleniu przeciwny. Obaj przeszli do historii.

Augustyn Gorzeński – adiutant króla Stanisława Augusta Poniatowskiego zapisał się w historii Polski jako jeden z 83 posłów i senatorów, którzy 3 maja 1791 roku podpisali Ustawę Rządową, która do historii przeszła jako Konstytucja 3 Maja.

Po III rozbiorze Polski generał wrócił do Dobrzycy, gdzie stworzył zespół pałacowo – parkowy, którym po 220 latach się cieszymy i gdzie twórcę przypomina popiersie. A w dobrzyckim kościele, odbudowanym przez Gorzeńskiego po pożarze, najzacniejszy dobrzyczanin spoczywa.

Jan Suchorzewski – poseł ziemi kaliskiej, nie chciał dopuścić do podpisania Ustawy Rządowej, nawet manifest protestu podpisał, a Juliana Niemcewicza krytykował za utwór „Powrót posła”. Przeszedł do historii jako ten, który nawet syna chciał zabić, jeśli to by powstrzymało podpisanie Konstytucji 3 maja.

Obraz Jana Matejki

Suchorzewski wyjechał do Sankt Petersburga, gdzie zapisał się do stronnictwa zamierzającego obalić Ustawę Rządową.