Kawiarnia w kinie Hel? Jest pomysł!

Irena Kuczyńska6 marca 20213min0
KINO-HEL-foto-FRONT-1-czolo.jpg

W holu kina „Hel” w Pleszewie powstanie kawiarnia z widokiem na zieleń przy gmachu pleszewskiego liceum. W tegorocznym budżecie zarezerwowano pieniądze na projekt. Jest to częściowy powrót do źródeł. 100 lat temu w budynku przy ul. Poznańskiej 36 był hotel „Viktoria” oczywiście z restauracją.

Historia kamienicy, albo jak kto woli oficyny, w której po wojnie ulokowano kino „Hel” a potem też zasadniczą szkołę zawodową, sięga czasów pruskich. Zbudowano ją na początku XX wieku jako bursę Bractwa Kurkowego. Na starej pocztówce zamieszczonej w „Wędrówkach po dawnym Pleszewie” widać sporych rozmiarów budynek dawnej strzelnicy – obecnie sali projektowej kina „Hel”.

Z innej pocztówki, z 1910 roku, będącej raczej reklamą, wynika, że była tu siedziba hotelu „Viktoria”, oczywiście z salą restauracyjną i balową. Jego właścicielem był niejaki L. Czarnecki. Po wojnie miasto zagospodarowało budynek pod kino a drugą część pod szkołę.

Kino jest ciągle modernizowane i standardem nie odbiega od tych w dużych miastach. Zarządza nim Dom Kultury. Na czwartkowym live burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak zdradził, że w kinie powstanie kawiarnia, czynna nie tylko przed czy po seansach. Poprowadzi ją przedsiębiorca, wyłoniony w przetargu. Przestrzeń lokalu powstanie kosztem holu i toalet, które zostaną przeniesione w miejsce gdzie była kasa i biuro.

Projekt, który się właśnie rodzi, przewiduje ustawienie przeszklonej ściany od strony liceum. W tym roku projekt, w przyszłym roku realizacja – zapowiada burmistrz Arkadiusz Ptak.

Stare pocztówki z albumu „Wędrówki po dawnym Pleszewie”