Martyna, czyli talent odkryty dzięki “Plamce”

Irena Kuczyńska19 marca 20196min
Martyna-Michalak.jpg

Na kilkanaście dni korytarz szkolny w pleszewskiej Jedynce, stał się namiastką galerii sztuki. Na sztalugach stały obrazy gimnazjalistki Martyny Michalak.

 

Wernisaż, który odbył się podczas dużej przerwy, zgromadził wielu uczniów Jedynki, ale nie tylko. Przyszli do szkoły rodzice młodej artystki oraz  nauczyciele z dyrektorem Januszem Lewandowskim na czele.

Nie dotarłam, niestety, na wernisaż, ale to co zobaczyłam na zdjęciach i usłyszałam od Małgorzaty Jenerowicz – nauczycielki plastyki w ZSP nr 1, opiekunki kółka plastycznego “Plamka”, pod skrzydłami której rozkwita talent Martyny Michalak, przerosło moje wyobrażenia.

Zwłaszcza, że wystawa  była w szkole wielkim wydarzeniem, a społeczność szkolna była zaintrygowana nie tylko wystawą ale też przygotowaniami.  Zwłaszcza, że dawkowano emocje.

Dwa dni przed wystawą pojawiło się tło z tytułem wystawy, w dzień wystawy ustawiono martwą naturę i sztalugi z zasłoniętymi obrazami. Odsłonięto je podczas wernisażu. Wzbudziły ogromną ciekawość i podziw młodszych i starszych kolegów – mówi Małgorzata Jenerowicz.

Był też szkicownik Martyny, w którym każdy  mógł pozostawić wpis dla artystki, na pamiątkę tej pierwszej prawdziwej wystawy. I  było ich wiele i były wyrazem podziwu dla talentu koleżanki.

A ten – jak mówi Małgorzata Jenerowicz – został przez nią odkryty, kiedy Martyna była w VI klasie. Widać było, że ma to coś. Interesowała się kreskówkami, rozwijała rysunek – wspomina opiekunka “Plamki”.

W ubiegłym roku, jej podopieczna przekonała się do malarstwa i przyszedł czas na duże formy.  Na obrazach Martyny są postacie, krajobrazy, jest martwa natura. 14 prac wyeksponowano na wystawie w szkole.

Małgorzata Jenerowicz z wielką atencją witała na wernisażu rodziców Martyny i zaproszonych gości. Podkreśliła, że Martyna swój talent rozwija od kilku lat. Robi to w zaciszu własnego domu, ale także w szkole, na zajęciach koła plastycznego “Plamka”.

Jej zamiłowanie do rysunku sięga czasu, gdy zainteresowała się grą komputerową, która stała się inspiracją do samodzielnej twórczości. Dziś po kilku latach poszukiwań własnej drogi możemy podziwiać już dojrzałe prace, młodej, wrażliwej na piękno dziewczyny. Martyna jestem z Ciebie dumna. Gratuluję również rodzicom tak zdolnej córki – kontynuowała Małgorzata Jenerowicz.

Poniedziałkowy  wernisaż Martyny Michalak jest kolejnym w ZSP nr 1 w Pleszewie. Kilkanaście lat temu, w tym samym miejscu, prezentowane były prace Lidki Tyczyńskiej – absolwentki wydziału Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Rzeźby i Działań Przestrzennych, Ilony Djoniziak – absolwentki grafiki i rysunku Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Marty Sztylki absolwentki Zakładu Malarstwa i Teorii Sztuki Uniwersytetu Adama Mickiewicz w Poznaniu, Małgorzaty Rembowskiej – absolwentki Wydziału Architektury i Wzornictwa Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych oraz Pauli Bandzwołek – absolwentki Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej.

W pleszewskiej Jedynce prezentowano na wystawach nie tylko prace uczniów ale też nauczycieli w ramach  Przeglądów Twórczości Artystycznej Dzieci i Nauczycieli.

Małgorzata Jenerowicz – jest nie tylko nauczycielką plastyki w ZSP nr 1, jest też artystą plastykiem. Jej prace były demonstrowane na wielu wystawach.

Małgorzata Jenerowicz 30 lat pracuje z dziećmi i młodzieżą w Jedynce, pragnie aby byli wrażliwi na piękno i świat który ich otacza - podkreśla, że to jej taka mała dewiza😊 Tutaj, w Jedynce, 25 lat temu założył kółko Plamka, które prowadzi do dziś, wyszukuje i rozwija młode talenty ale też zaprasza dzieci, które nie wierzą we własne możliwości. Rozkwitają i to - jak mówi -  bardzo ją cieszy i motywuje. Chętnie dzieli się z młodzieżą nowymi technikami i doświadczeniami , które sama odkrywa podczas różnych warsztatów. Zaprasza lub odwiedza naszych lokalnych artystów. 
Kilkanaście lat temu organizowała przeglądy twórczości nauczycieli uczących w Jedynce, było to niezwykle ciekawe.
Prowadziła również warsztaty w ramach projektów np. Równać szanse- „Ręcznie robione”, dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej oraz dla Seniorów.

Zdjęcia Piotr Fehler Gazeta Pleszewska