Na dwóch kółkach w drogę z questem!

Irena Kuczyńska16 lipca 20209min0
Zdjęcie-czołowe.jpg

Na pierwszy w powiecie pleszewskim quest rowerowy zaprasza Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Pleszew.
28 – kilometrowa trasa wiedzie przez ciekawe zakątki w gminie Pleszew oraz w gminie Dobrzyca. Wystarczy wziąć w bibliotece ulotkę, albo ją sobie pobrać ze strony internetowej i wydrukować, napompować koła w rowerze, założyć kamizelkę odblaskową oraz kask i wyruszyć na trasę.Quest jest formą gry terenowej, gdzie nieoznakowany szlak przemierzają uczestnicy, kierując się wskazówkami zamieszczonymi w ulotce questowej. Trzeba je realizować i zaznaczać na ulotce. Na końcu trasy jest pieczątka, której stempel na ulotce potwierdza jej przejście i ukończenie gry.
Start i meta najnowszego pleszewskiego questa znajduje się przy bibliotece, wszak to tu zrodził się pomysł na trzeci już pleszewski quest. Jego tekst, we współpracy z pleszewianinem – przewodnikiem, regionalistą, Marcinem Czerwińskim, wymyśliła Aleksandra Warczyńska z Biblioteki Wojewódzkiej w Poznaniu. To oni przejechali razem trasę, którą ostatecznie umieszczono w queście.

Quest „Rowerowa wyprawa w przeszłość Pleszewa i okolic” pozwala na poznanie ciekawostek historyczno-przyrodniczych wzdłuż 28 kilometrowej trasy Pleszew – Kowalew – Fabianów – Lutynia – Suchorzew – Pleszew.

Aleksandra Warczyńska  opowiadała o nim  w Bibliotece Publicznej MiG Pleszew podczas  wykładu  „Historia, ludzie, miejsca – questowanie”.  Jest ona  specjalistką ds. informacji turystycznej i regionalnej w Pracowni Krajoznawczej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Zaczyna się słowami: „Witaj w Pleszewie dzielny cyklisto, ruszamy w podróż niezbyt oczywistą…”. Trasa owej podróży nieoczywistej wiedzie wzdłuż trzech torów kolejki pleszewskiej, do Kowalewa, stąd do Fabianowa, gdzie na jednej rzeczce są trzy mosty, a dalej pasy śródpolne, potem zbacza do Lutyni, gdzie w kościele jest Księga Cudów, dalej prowadzi do głazu w Rudzie, gdzie zahacza o powiat jarociński, by dalej obrać kurs na Suchorzew i Pleszew ku dworcowi, gdzie ukryto pieczątkę, którą trzeba odnaleźć. A oto quest, który przetestowały pracownice  biblioteki.

Quest „Rowerowa wyprawa w przeszłość Pleszewa i okolic” jest doskonałą formą relaksu i poznania ciekawych miejsc w najbliższej okolicy dla rodzin i dla grup koleżeńskich.
Opracowaniem graficznym zajęła się Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, a ulotkę wydano w serii „Wielkopolskie Questy”. Opracowanie i wydanie 1500 ulotek questowych zostało  dofinansowane  ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu  “Promocja czytelnictwa”.

Warto przypomnieć, że biblioteka opracowała i wydała dotychczas  już dwa questy związane z Pleszewem. „Wędrówki śladami historii” oraz „Śladami pleszewskiego 70 Pułku Piechoty” z uwagi na przeprowadzane w Pleszewie  remonty ulic zostały chwilowo zawieszone.

Swoje questy mają również gminy :Chocz i Gołuchów

RADIO CENTRUM Quest i w drogę!

[siteorigin_widget class=”WP_Widget_Custom_HTML”][/siteorigin_widget]