Nowe auta dla Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie

Irena Kuczyńska5 grudnia 20212min0
Dwa nowe samochody trafiły na wyposażenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie. Pierwszy to lekki samochód ratownictwa medycznego, drugi to wielozadaniowy samochód ratowniczo – gaśniczy. Zakup obu pojazdów dofinansowano z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
strazacy-4.jpg

Samochód ratownictwa medycznego zastąpił siedemnastoletniego Opla Vivaro, który się wysłużył, zwłaszcza, że w czasie pandemii wyjeżdżał kilkanaście tysięcy razy.

Stąd decyzja zakupu nowego auta z Funduszu Przeciwdziałania COVID – 19. Kosztowało prawie 400 000 zł, ma większy i lepiej wyposażony przedział medyczny, z możliwością bezpośredniego przejścia z kabiny przedniej.

Jest przystosowane zarówno do prowadzenia działań związanych z epidemią COVID – 19, jak i udzielania pomocy medycznej osobom poszkodowanym w wypadkach – podkreśla asp. Mariusz Glapa – oficer prasowy Komendy Powiatowej PSP w Pleszewie.

Kolejny nabytek to auto ratownicze na podwoziu marki Renault. Samochód, oprócz działań związanych z ratownictwem drogowym, technicznym, chemicznym, ekologicznym, wysokościowym, wodnym, a nawet medycznym i poszukiwawczym, będzie służyło również do gaszenia pożarów.

Na jego wyposażeniu jest zbiornik na 2500 litrów wody, zbiornik na 250 litrów środka pianotwórczego, działko wodno – pianowe, autopompa o wydajności 2400 litrów na minutę oraz jeden z najskuteczniejszych podczas gaszenia pożarów, system podawania piany sprężonej z dodatkowym, 130 – litrowym zbiornikiem na środek pianotwórczy.

Cena samochodu 816 720 zł, co sfinansowano ze środków przekazanych za pośrednictwem Funduszu Wsparcia Państwowej Straży Pożarnej przez Starostwo Powiatowe i gminy powiatu pleszewskiego w wysokości 400 000 zł oraz Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 w wysokości 416 720 zł.

Obydwa pojazdy znacznie przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców naszego powiatu gwarantując niezawodność i skuteczność podczas wszelkich działań ratowniczych.