Nowinki z Placu Powstańców Wielkopolskich

Irena Kuczyńska7 maja 20184min0
Plac-Powstańców-Wielkopolskich-czoło.jpg

Pleszewianie obserwują, jak postępuje rewitalizacja Placu Powstańców Wielkopolskich, na którym przez 60 lat był dworzec autobusowy.

Teraz będzie tu parking, skwer, blok mieszkalno – usługowy. Zaawansowanie prac na placu zastępca burmistrza Andrzej Jędruszek szacuje na 70 procent.

Plac Powstańców Wielkopolskich – zwany niegdyś Nowym Rynkiem, ma być gotowy z końcem tego roku. Miasto wyda na rewitalizację około 4 000 000 zł, nie licząc kosztów bloku, który buduje PTBS.

Projekt przewiduje powrót do układu komunikacyjnego sprzed lat czyli przejazd od Marszewskiej do Tyńca. Przy drodze zieleń i ławeczki oraz przesunięty nieco pomnik 70 pułku piechoty.

ie Na dawnym placu manewrowym powstaje parking na 70 aut. Planowana wcześniej tablica znad dawnego budynku dworca PKS, jednak nie zostanie tu ustawiona. Jej rewitalizacja jest bardzo kosztowna, bo tablica jest w złym stanie. Być może jakieś zdjęcie będzie umieszczone na murze?

Podczas ubiegłorocznych prac przy rozdzielaniu kanalizacji natrafiono na dwie studnie: drewnianą sprzed kilkuset lat bliżej ul. Bojanowskiego, która trafiła do rzeczoznawców http://irenakuczynska.pl/wykopywane-ziemi-pamiatki-przeszlosci-spowolnily-modernizacje-wspolczesnego-pleszewa/....

… i kamienną sprzed kilkudziesięciu lat na wylocie w ulicę Sopałowicza.

Studnia "na wlocie" od ulicy Sopałowicza, której 70 lat temu nie było. Plac Powstańców Wielkopolskich - czyli Nowy Rynek był od tej strony zamknięty.

Kamienna studnia znajduje się 70 cm pod aktualną nawierzchnią placu. Andrzej Jędruszek mówi, że jest pomysł na „wyciągnięcie” studni i być może ustawienie zabytkowej pompy.

O rewitalizacji Placu Powstańców Wielkopolskich czytaj też: http://irenakuczynska.pl/rewelacja-rewolucja-samym-centrum-miasta-pleszewa/

O historii Pleszewa, która wychodzi spod ziemi: http://irenakuczynska.pl/wykopywane-ziemi-pamiatki-przeszlosci-spowolnily-modernizacje-wspolczesnego-pleszewa/

Ciekawa historia Placu Powstańców Wielkopolskich czyli Nowego Rynku w Pleszewie w tym linku: http://irenakuczynska.pl/konie-dworcu-autobusowym/

Źródło: http://www.rc.fm/news/pleszew-poludniowa-wielkopolska-postepy-na-placu.html