Ostatnie dni wystawy w Muzeum Ziemiaństwa

Avatar photoIrena Kuczyńska25 września 20205min
Czolowe.jpg
Tylko do końca września w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy można zwiedzać wystawę „Cenne… Zagrabione… Utracone? Dobra kultury zagarnięte z wielkopolskich siedzib ziemiańskich podczas okupacji niemieckiej w latach II wojny światowej”. Ekspozycja zawiera także dzieła sztuki zagrabione z Gołuchowa z kolekcji Izabelli Czartoryskiej ale też meble zrabowane w pałacu w Dobrzycy po wyrzuceniu jego prawowitych właścicieli we wrześniu 1939 roku.
 
Gehenna ziemian, którzy w swoich siedzibach zgromadzili stylowe meble, naczynia, obrazy – nierzadko bardzo cenne, rozpoczęła się we wrześniu 1939 roku, kiedy to w pałacu w Dobrzycy, należącym do  Czarneckich, internowano ziemian wyrzuconych z okolicznych pałaców i dworów.  Urządzono tu dla nich obóz przejściowy przed wywózką do Generalnego Gubernatorstwa.
Potem w ich siedzibach rozpoczął się rabunek dzieł sztuki zakrojony na gigantyczną skalę. Na wystawie w Muzeum Ziemiaństwa wyeksponowano przykłady obiektów zrabowanych, które udało się odzyskać.
Wśród nich jest
wspaniały portret króla Stanisława Augusta Poniatowskiego pędzla Marcello Bacciarellego, z kolekcji Czartoryskich w Gołuchowie pierwotnie należący do gen. Augusta Gorzeńskiego.
Jest też rysunek Artura
Grottgera „Pochód na Sybir” zagrabiony przez Niemców w czasie II wojny światowej do Kaiser-Friedrich-Museum w Poznaniu, a obecnie znajdujący  się w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu. Na dobrzyckiej wystawie znalazły się też meble z przedwojennego wyposażenia pałacu, oddane do muzeum przez mieszkańców Dobrzycy.
W ostatni wrześniowy weekend warto zajrzeć do Dobrzycy, gdzie oprócz wystawy w pałacowych wnętrzach, czeka na zwiedzających park z atrakcjami przyrodniczymi. Partnerem medialnym wystawy jest Radio Centrum


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska