Pałac w Skrzypni trzeci raz do wzięcia

Irena Kuczyńska26 sierpnia 20203min0
Czoło.jpg

Gmina Czermin (pow. pleszewski) ogłosiła kolejny przetarg na sprzedaż zabytkowego zespołu dworsko – pałacowo – folwarcznego w Skrzypni.
Gmina otrzymała je w 2004 roku z zabezpieczeniem praw spadkobierców czyli potomków Huberta Kirchsteina, który odziedziczył rodzinny majątek w 1938 roku. Pałac zbudowano w połowie XIX wieku dla prapradziadka Huberta Kirschsteina – Juliusa Thiellmanna. Kolejni Kirchsteinowie siedzibę rozbudowywali i upiększali a wnuk Juliusa na fasadzie umieścił swoje inicjały i łaciński napis „W trójcy siła”, który się zachował.
Kirchsteinowie słynęli z gospodarności, pobudowali gorzelnię, suszarnię ziemniaków, solidne budynki inwentarskie, czworaki dla pracowników. Wszystko to utracili a ich rodowa siedziba podupada. Gmina Czermin czekała na jakiś ruch spadkobierców, ale się nie doczekała. Dlatego usiłuje nieruchomość z budynkami folwarcznymi i parkiem sprzedać.
Pierwsze podejście było 8 lat temu, w tym roku drugie, ale pandemia przeszkodziła i teraz po raz trzeci dawne dobra Kirchsteinów wystawione są na sprzedaż. Obniżono nawet cenę na 335 000 zł.
W pałacu aktualnie mieszkają trzy rodziny ale wójt Sławomir Spychaj zapewnia, że jeśli tylko znajdzie się chętny na kupno, rodziny otrzymają mieszkania zastępcze.

Warto dodać, że kilka lat temu udało się gminie sprzedać dwór Purgoldów w Psieniu Ostrów. Nowi właściciele w 2018 roku otrzymali nagrodę w konkursie na Zabytek Zadbany.

Zdjęcia Roman Kazimierz Urbaniak, UG Czermin, Marcin Marciniak, Zbigniew Jan Hain

Historia pałacu TUTAJ