Pleszew Samorząd PRO FAMILIA 2021?

Irena Kuczyńska10 maja 20213min0
pleszew-z-lotu-ptaka.jpg

Pleszew jako jedyny samorząd w Wielkopolsce i jedna z trzech gmin miejsko – wiejskich w Polsce został nominowany do finałowego etapu konkursu Samorząd PRO FAMILIA 2021.

Zwycięzców poznamy 13 maja w przededniu Międzynarodowego Dnia Rodziny w czasie spotkania Ministrów Grupy Wyszehradzkiej oraz innych państw europejskich zajmujących się sprawami rodziny

Do konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przystąpiło 236 gmin, które podzieliły się swoimi osiągnięciami, dobrymi praktykami i planami na przyszłość w zakresie polityki prorodzinnej. Tytuł zostanie przyznany w pięciu kategoriach: gmina wiejska, gmina miejsko – wiejska i tu jest MiG Pleszew, gmina miejska do 20 000 mieszkańców, gmina miejska od 20 000 do 100 000 mieszkańców i gmina miejska powyżej 100 000.

Do II etapu Kapituła Konkursu zakwalifikowała po 10 samorządów w każdej kategorii, punktując odpowiedzi na pytania dotyczące nakładów budżetowych na politykę prorodzinną, korzystanie z programów rządowych skierowanych do rodzin, przyznawanie stypendiów we własnym zakresie.

W III etapie analizowano długoterminową strategię działań w ramach polityki prorodzinnej. Suma punktów z dwóch etapów dała rekomendację trzem samorządom w każdej kategorii. Pleszew w swojej kategorii został nominowany razem z Trzebnicą (woj. dolnośląskie) i Opolem Lubelskim (woj. lubelskie)

Nominowani do finałowego etapu

GMINA WIEJSKA: Spytkowice (małopolskie), Miejsce Piastowe (podkarpackie), Markowa (podkarpackie)
GMINA WIEJSKO-MIEJSKA: Trzebnica (dolnośląskie), Pleszew (wielkopolskie), Opole Lubelskie (lubelskie)
GMINA MIEJSKA do 20 tys.: Czeladź (śląskie), Piława Górna (dolnośląskie), Bieruń (śląskie)
GMINA  MIEJSKA od 20 do 100tys.: Grodzisk Mazowiecki (mazowieckie), Żory (śląskie), Otwock (mazowieckie)
GMINA MIEJSKA powyżej 100tys.: Gdynia, Szczecin, Katowice

„Nagrodzimy te samorządy, które zrozumiały, jak istotne jest inwestowanie w rodziny” – zapowiada minister Marlena Maląg, do której należy ostatnie zdanie.

I to ona wraz z Pełnomocnikiem Rządu Do Spraw Polityki Demograficznej wyłoni laureatów tytułu Samorząd PRO FAMILIA 2021. Ogłoszenie wyników 13 maja w przededniu Międzynarodowego Dnia Rodziny.

W trakcie wydarzenia będą oni dyskutować m.in. o najskuteczniejszych narzędziach w walce z wyzwaniami demograficznymi. Wydarzenie będzie transmitowane przez Telewizję Polską oraz przez media społecznościowe Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. W języku polskim na kanałach – Facebook i Twitter, a w języku angielsku na kanale YouTube.