Wielkopolska Południowa w Rankingu Rzeczpospolitej

Irena Kuczyńska3 listopada 20204min0
RS_1200x1200_wersja_2-1024x1024.png
W XVI Rankingu Samorządów ogólnopolskiego dziennika „Rzeczpospolita”, w kategorii miast na prawach powiatu 21 miejsce zdobył Kalisz.
W kategorii gmin miejskich i miejsko – wiejskich  MiG Kępno  zdobyło 26 miejsce – najwyższe  wśród  samorządów Wielkopolski Południowej. W kategorii gmin wiejskich 6 miejsce zdobył Baranów w pow. kępińskim.
Ranking „Rzeczpospolitej” obejmuje 65 miast na prawach powiatu, 874  miasta oraz gminy miejsko – wiejskie i 7537 gmin wiejskich.
Kryteria oceny Rankingu Samorządów 2020 obejmują około 50 wskaźników. Są to: trwałość ekonomiczno – finansowa czyli zdolność do zwiększania dochodów własnych, trwałość społeczną – czyli obszary mające wpływ na jakość życia mieszkańców, trwałość środowiskową – czyli ochronę środowiska, jakość zarządzania urzędem i współpracę z innymi samorządami.
W tych trudnych warunkach, lokalni włodarze – liderzy Rankingu deklarują, że nie stracą z oczu swoich priorytetów rozwojowych i będę starać się realizować zaplanowane inwestycje. Liderzy rankingu to: Gliwice wśród miast na prawach powiatu, Morawica w woj. świętokrzyskim wśród gmin miejskich i miejsko – wiejskich i  Kleszczów w woj. łódzkim wśród gmin wiejskich.
Organizatorzy podkreślają, że za zwycięzców mogą uważać się samorządy z pierwszej setki TOP listy w każdej kategorii.
Wśród gmin miejsko – wiejskich i miejskich w Wielkopolsce Południowej najwyżej, na 26 m,  sklasyfikowano Kępno.  Pleszew znajduje się na 30 miejscu, Jarocin na 48, Ostrów Wlkp. na 71, Krotoszyn na 87, Ostrzeszów na 386 miejscu.
Wśród miast na prawach powiatu Kalisz zdobył miejsce 21. Wśród gmin wiejskich regionu 6 miejsce zdobył Baranów pow. kępiński.