Pomiłek z Pocieszkiem

Irena Kuczyńska23 października 20183min0
ubry-w-Pokazowej-Zagrodzie-Zwierząt-fot.-Patryk-Ortell-1280x850.jpg
Gołuchowskie żuberki już nie są bezimienne. Synowie byka Pogaja 5 listopada otrzymają imiona Pocieszek i Pomiłek.

Jeden żubrzyk jest synkiem Podusty, drugi Poisencji II. Piękne imiona, zaczynające się od sylaby „po”, która  wyróżnia wszystkie żubry z linii białowieskiej, hodowane w zagrodach, wybrano w drodze konkursu.

Komisja pod kierunkiem dyrektora OKL Benedykta Roźmiarka  wybrała żubrzątkom  imiona niepowtarzalne i oryginalne, które trafią do Księgi Rodowodowej Żubrów. A nadesłano ponad 500 propozycji.

Byczek urodzony  18 czerwca w Gołuchowskiej Zagrodzie Żubrów będzie nosił imię Pomiłek, wymyślone przez Sylwię Kędzia ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kaliszu. Jego przyrodni braciszek, o miesiąc młodszy, nazwany będzie Pocieszkiem. Imię mu wymyślił Artur Woźniak z Ostrowa Wielkopolskiego.

Gołuchowska zagroda, utworzona 41 lat temu, odwiedzana rocznie przez 100 000 turystów,  nawiązuje do dawnej tradycji utrzymywania zwierzyńców przy rezydencjach magnackich.

Znajdziecie tu oprócz żubrów także dziki, daniele oraz koniki polskie. Blisko Oficyny, gdzie mieści się Muzeum Leśnictwa, są też pawie w wolierze. A oko w oko z pawiem można się spotkać w ogródku kwietnym w jednym z licznych zakamarków gołuchowskiego parku.

Mi się to przydarzyło, kiedy po raz pierwszy dotarłam do ogródka, zaznaczonego na mapie przy wejściu do gołuchowskiego parku naprzeciwko kościoła.

Foto Patryk Portelli – strona OKL w Gołuchowie

Z Radia Centrum http://www.rc.fm/news/goluchow-pomilek-i-pocieszek.html-0

O gołuchowskich żubrach stało się głośno dzięki piosence, którą podczas koncertu w Pleszewie ułożył Artur Andrus.

W tym linku znajdziecie tekst piosenki oraz jej prawykonanie utrwalone przez Zbyszka Walczaka. http://irenakuczynska.pl/ballada-o-zubrach-wg-artura-andrusa-tekst-nagranie/