Porodówka w czasie zarazy

Avatar photoIrena Kuczyńska22 października 20203min
szpital-łóżko-1.jpg

Koronawirus nie wpłynął na liczbę porodów w Pleszewskim Centrum Medycznym. Od początku pandemii na świat w szpitalu przyszło 1000  maluchów.
Przyjęcia  pacjentek na oddział ginekologiczno-położniczy  odbywają się w ścisłym reżimie sanitarnym, nie inaczej jest  też z samymi porodami i innymi zabiegami -zapewnia ordynator Ryszard Bosacki.Każda z pacjentek przed przyjęciem na porodówkę, ma mierzoną temperaturę a położna przeprowadza z nią wywiad epidemiologiczny. Do tej pory nie  było na oddziale ani jednej pacjentki z covid-19. Ale gdyby się taka sytuacja zdarzyła, oddział jest przygotowany.Mamy wydzieloną rezerwową salę porodową, gdzie w razie konieczności,  możemy  przyjąć  poród  zakażonej ciężarnej.  Skorzystaliśmy z sali dwa razy, ale okazało się, że rodzące  nie miały koronawirusa tylko podwyższoną temperaturę. W sytuacji, kiedy pacjentka jest zakażona, a poród jeszcze się nie rozpoczął,  mamy możliwość skierowania jej  do szpitala klinicznego przy Polnej w Poznaniu -wyjaśnia dr Ryszard Bosacki.
Od początku pandemii urodziło się w pleszewskim szpitalu 1000 noworodków i do końca
roku może ich być jeszcze 200. Ze względu na rozprzestrzenianie  się koronawirusa, na razie zostały ograniczone zabiegi planowane na oddziale ginekologiczno – położniczym. Chociaż w nagłych przypadkach, operacje się odbywają, diagnostyka też jest przeprowadzana. Nie wykrycie w porę choroby, skutkować może tragicznymi konsekwencjami – przypomina ginekolog.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska