Czy znacie laureatów Statuetek Artura Szenica?

Avatar photoIrena Kuczyńska8 stycznia 20174min
swmareeek.jpg

Ich nazwiska przejdą do historii. W Trzech Króli pleszewski starosta Maciej Wasielewski wespół z przewodniczącym Mirosławem Kuberką, po raz pierwszy wręczyli Statuetki Artura Szenica, pierwszego pleszewskiego starosty. To ziemianinowi z Korzkiew powierzono w 1919 roku obowiązek organizowania administracji na terenie powiatu pleszewskiego. W 2016 roku radni powiatowi ustanowili powiatowe odznaczenie, upamiętniające Artura Szenica.

Listę laureatów otwiera Marek Biernat – trener kadry narodowej w tenisie stołowym na Paraolimpiadzie w Rio de Janeiro. Statuetkę przyznano też Jorgowi Bensbergowi – staroście powiatu Ammerland w Dolnej Saksonii w Niemczech, który w 2000 roku podpisał z powiatem pleszewskim umowę o współpracy partnerskiej. Iwona Kałużna odbierała Statuetkę dla Zespołu Szkół Usługowo – Gospodarczych, którym kieruje od 2001 roku.

Szenic za Cegielskiego

Znamy nazwiska, ale czy znamy osoby uhonorowane Statuetką Artura Szenica? Iwona Kałużna to dobry duch Zespołu Szkół Usługowo – Gospodarczych w Pleszewie. Doświadczenie zdobywała pod okiem swojego Ojca – Eugeniusza Waliszewskiego, wieloletniego dyrektora ,,pleszewskiej zawodówki”, jak potocznie nazywano szkołę przy ul. Poznańskiej 36. Rok po jego odejściu przejęła prowadzenie placówki. W 2016 roku szkoła obchodziło 130. urodziny. Zaproszona na uroczystość prawnuczka patrona szkoły Hipolita Cegielskiego – Zofia Cegielska – Doerffer, wręczyła Iwonie Kałużnej Statuetkę Hipolita Cegielskiego, przyznawaną przez Towarzystwo im. H. Cegielskiego za szerzenie idei pracy organicznej. W 2015 roku Iwona Kałużna uczestniczyła w spotkaniu z premier Ewą Kopacz. Znalazła się tam dzięki doskonałej współpracy z Izbą Rzemieślniczą w Poznaniu oraz promowaniu Wielkopolskiego Festiwalu Rzemiosła w Pleszewie. Iwona Kałużna jest absolwentką pleszewskiego liceum, była też moją uczennicą. Miałam zaszczyt uczyć panią dyrektor języka rosyjskiego. Jestem dumna z tego, że szkoła, którą kieruje, została uhonorowana Statuetką Artura Szenica.

Szenic za Rio

Dumna też jestem z Marka Biernata. Łączy mnie z nim kilka spraw. Po pierwsze liceum ogólnokształcące, gdzie uczyłam go języka rosyjskiego, po drugie ,,Gazeta Pleszewska”, którą tworzyliśmy razem. W 1990 roku to Spółdzielnia Inwalidów ,,Zryw” a dokładnie Marek Biernat drukowała pierwszą w Pleszewie gazetę. Jeśli chodzi o sportowe pasje, jeszcze w liceum, w wieku 17 lat, Marek zaczął grać w tenisa stołowego. I był to strzał w dziesiątkę. Pracuje z osobami niepełnosprawnymi od kilkudziesięciu lat. Dziś, prócz funkcji szkoleniowca narodowej kadry paraolimpijskiej, pełni rolę trenera UKS Żaki Taczanów, gdzie prowadzi trzy sekcje tenisa stołowego. W 2016 roku jako trener kadry narodowej uczestniczył w Paraolimpiadzie w Rio de Janeiro. Wrócił aż z 8 medalami swoich niepełnosprawnych podopiecznych.

Szenic dla landrata

Jorg Bensberg – landrat powiatu Ammerland nie dojechał na uroczystość wręczenia Statuetek Artura Szenica. Miałam okazję go poznać podczas wyjazdów do Westerstede – stolicy powiatu Ammerland oraz podczas jego wizyt w Pleszewie. To otwarty i sympatyczny człowiek. 15 – lecie podpisania partnerstwa świętowano we wrześniu w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. O korzyściach, które płyną z tego partnerstwa, napiszę innym razem.

Zdjęcie Robert Czajczyński

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska