Rewolucja w pleszewskiej kulturze

Irena Kuczyńska13 lutego 20192min0
AYGI2729-Kopiowanie-800.jpg

Nowy dom kultury, nowy dyrektor, nowe pomysły na kulturę w Pleszewie.

Dwie osoby ubiegają się o stanowisko dyrektora Domu Kultury w Pleszewie.

Na konkursie zaprezentują swoje pomysły na pleszewską kulturę, której centrum ma być nowa siedziba powstająca na bazie dawnej parowozowni kolejowej.

Rozmowy z kandydatami, z których jeden jest z Pleszewa, drugi spoza powiatu pleszewskiego, odbędą się w najbliższych dniach. Na 18 lutego zapowiedziano konsultacje społeczne nt. pleszewskiej kultury, z udziałem nowego dyrektora.

Ten rok przejdzie do historii Pleszewa jako rok rewolucji w kulturze, nowy dyrektor, nowe pomysły na kulturę i nowa siedziba, która powoli rośnie na terenach przejętych przez miasto od PKP.

Dawna parowozownia ma już dobudowaną drugą kondygnację, a od ulicy Sienkiewicza, gdzie ma być wejście główne, wyrósł zupełnie nowy piętrowy budynek. Jesienią ma być gotowy.

Na projekt: „Utworzenie nowej siedziby Domu Kultury na terenie dworca PKP Pleszew Miasto”  Pleszew otrzymał 4 300 000 dofinansowania z WRPO na lata 2014-2020.

Budynek będzie nawiązywać do historii tego miejsca, pozostaną w nim tory kolejowe i kanały naprawcze, odkryte i zabezpieczone szkłem. Przy budynku pozostaną semafory i zwrotnice.

„Kolejka nadal będzie kursować, tylko zaplecze techniczne zostanie przeniesione do Kowalewa” – mówi Anna Bogacz – rzecznik prasowy UMiG Pleszew.