Stacja Biblioteka – tu jesteś u siebie

Irena Kuczyńska23 września 20217min0
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Pleszew pozyskała 130 000 złotych dofinansowania  ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na realizację projektu "Stacja Biblioteka - tu jesteś u siebie".
5-6.jpg

Jednym z elementów projektu jest Program BLISKO, który zakłada wzmocnienie potencjału  bibliotek publicznych – powiedziała radiu Centrum Zuzanna Musielak – Rybak – dyrektor pleszewskiej książnicy.

Projekt „Stacja Biblioteka – tu jesteś u siebie” skupia się na uczestnictwie pleszewian w działaniach tematycznych. Chodzi o to, żeby spędzali oni więcej czasu w bibliotece, żeby  biblioteka po domu i miejscu pracy, była trzecim miejscem, gdzie się lubi spędzać czas.

W pierwszym roku funkcjonowania projektu zaplanowano utworzenie Klubu „Stacja  Aktywnych Rodziców”, – spotkanie inauguracyjne 30  września o godz. 18.00 .  Gościem specjalnym będzie Monika Mrozowska – aktorka, autorka książek m.in: „Zdrowa kuchnia rodzinna”, „Uczta dla maluszka”.

Powstanie też Klub „Stacja Kobiet”, gdzie będą prowadzone spotkania dotyczące własnego rozwoju pań oraz ekologicznego prowadzenia domu.

Kolejny  Klub to „Stacja Podróżnika”, dla lokalnych miłośników podróżowania no i Klub Biblioteczne Gadu – Gadu – skupiający się na lekkiej literaturze. Jest też oferta dla młodzieży. Ponieważ z badań przeprowadzonych przez UMiG Pleszew wynika, że młodzież fascynuje się fotografią, przy bibliotece powstanie Klub Młodych Pstrykaczy, którzy docelowo dołączą do „pstrykaczy starszych”.

W tym roku jeszcze zaplanowano zajęcia sensoryczne dla  maluszków z udziałem rodziców, nauczycieli. Chodzi o czytanie wrażeniowe.  Drugi etap projektu, zaplanowany na przyszły rok,  zakłada działania z partnerami – biblioteka przeznaczy minigranty na wydarzenia edukacyjne, rekreacyjne, które wymyślą i przeprowadzą pleszewianie.