Starosta i burmistrz walczą o mandaty

Irena Kuczyńska12 października 20188min
Gminy-Powiatu-Pleszewskiego.png

O 19 mandatów w radzie Powiatu Pleszewskiego powalczy 140 kandydatów, w tym burmistrz, starosta, dwóch przewodniczących rady a także ostatni dowódca pleszewskiej jednostki wojskowej.

Swoich kandydatów do Rady Powiatu Pleszewskiego zgłosiło 6 komitetów wyborczych. Polskie Stronnictwo Ludowe ma ich 26, Prawo i Sprawiedliwość  i KW Razem dla Ziemi Pleszewskiej po 27. KW Miłośnicy Ziemi Pleszewskiej – 22,  KW Wspólna Przyszłość – 17, Lewica Razem – 21.

Średnia wieku kandydatów w Okręgu I czyli w mieście i gminie Pleszew – 49 lat. W Okręgu II – obejmującym Chocz, Czermin i Gizałki – 48. Najmłodsi są w Okręgu III czyli w gminie Dobrzyca – średnia wieku wynosi 47 lat. Najbardziej nobliwie jest w Okręgu IV czyli w gminie Gołuchów.

Przyjrzyjmy się teraz kandydatom w poszczególnych okręgach. W Pleszewie i gminie  wybierzemy 9 radnych (kandydatów jest 62), W Choczu, Czerminie i Gizałkach – 4 (kandydatów jest 35). W gminie Dobrzyca – 3 (kandydatów jest 20), w gminie Gołuchów – 3 (kandydatów jest 23).

W Okręgu I zmierzą się ze sobą prawdziwe tuzy. Starosta Maciej Wasielewski (PSL), burmistrz Marian Adamek ( Miłośnicy Ziemi Pleszewskiej), przewodniczący Rady Powiatu – Mirosław Kuberka ( Razem dla Ziemi Pleszewskiej), były przewodniczący Rady Powiatu Bogdan Skitek (Lewica Razem), ostatni dowódca jednostki Florian Siekierski (Miłośnicy), aktywny radny Leopold Lis (Miłośnicy).

Do polityki chce też wrócić Stanisław Cierniak, znany z tego, że zmienia partie. Był już w PSL, potem w PSL Piast, potem w Samoobronie, która utorowała mu drogę do Rady Miejskiej a nawet do stołu prezydialnego, przy którym zasiadał jako wiceprzewodniczący. Teraz startuje z KW Prawa i Sprawiedliwości.

Lokomotywą PiS jest w tym okręgu Renata Reszel, siostra Leszka Bierły – kandydata do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, żona Pawła Reszela – ubiegającego się z dobrego 3. miejsca o mandat radnego miejskiego.

Nadal chce być w polityce obecny radny Andrzej Madaliński, który na liście Miłośników ma drugie miejsce po Marianie Adamku. Debiutuje w polityce Janusz Kasprzak – zięć Tadeusza Żychlewicza. Lider krwiodawców startuje z listy Miłośników, teść do Rady Miejskiej kandyduje z listy PiS.

Mocna jest też reprezentacja Razem dla Ziemi Pleszewskiej. Oprócz wspomnianego już Mirosława Kuberki, jest tu Tadeusz Stefaniak – prezes PCM, wicedyrektorka liceum Łucja Banaś – Kasperska, dyrektor ZST na Zielonej Artur Kukuła, leśniczy Janusz Ruda, który już też był radnym powiatowym.

Z ostatniego miejsca kandyduje z “Razem” Krystian Klak. Kiedyś już starał się o mandat  z listy PiS. Teraz jego brat Tomasz jest liderem listy PiS jednego z okręgów do Rady Miejskiej, on jest razem z “Razem”.

I jeszcze “Wspólna Przyszłość” z Michałem Kaczmarkiem (aktualnym członkiem Zarządu Powiatu) na czele. Jego brat Błażej kandyduje do Rady Miejskiej w Pleszewie.  Jest tu też Sławomir Duda – małżonek (chyba) radnej miejskiej i kandydatki Anny Regulskiej – Duda.

Tuż za Michałem Kaczmarkiem jest na liście  Piotr Świderski, który od 4 lat jest radnym. Z odległego miejsca kandyduje  Ryszard Belak – prezes Stowarzyszenia Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica.

W okręgu II (Chocz, Czermin, Gizałki) też roi się od  znanych nazwisk. Przede wszystkim radny z najdłuższym stażem Zbigniew Rodek z Chocza – tym razem startuje z “Razem dla Pleszewa”.

Zderzy się z innym znanym mieszkańcem Chocza – Tomaszem Górczyńskim – synem Marii Górczyńskiej – długoletniej radnej – a nawet wiceprzewodniczącej Rady Powiatu – zawsze z  list PSL. Jej syn znalazł miejsce na listach ” Miłośników”.

W polityce debiutuje też Dariusz Dobrychłop z Pieruszyc  – Rolnik/Ogrodnik Roku 2017 Ziemi Pleszewskiej. Jest na liście “Miłośników”.

Także lewica wystawia w Choczu swojego kandydata. Jest to Henryk Woldański, który był już radnym powiatowym, a cztery lata temu ubiegał się o urząd burmistrza  Chocza. Konkurował ze swoim sąsiadem z Oleśca Starego Marianem Wielgosikiem.

PSL stawia na  Zbigniewa Serbiaka (aktualny radny i członek zarządu) i Wojciecha Barszczewskiego, który tym razem ma  bardzo odległe miejsce  na liście.

Za to pierwsze miejsce na liście  Prawa i Sprawiedliwości ma Daria Kaczmarek z Chocza – aktualnie radna w Choczu. A miejsce ostatnie na tej liście ma Mariusz Glapa – rzecznik prasowy KP PSP w Pleszewie.

KW “Wspólna Przyszłość” wystawił do powiatu byłego radnego Piotra Kopczyńskiego z Rudy Wieczyńskiej a także ornitologa Przemysława Żurawlewa ze Żbik.

W okręgu dobrzyckim o 3 mandaty powalczą m.in. byli radni  gminy: Zbigniew Szóstak (“Razem) i Karol Zimny oraz aktualni radni powiatowi Marek Szewczyk i Wojciech Maniak – obaj z PSL. Ale lepsze  miejsce na tej liście ma dyrektorka szkoły Renata Berlińska.

Także Lewica wystawiła silnych  kandydatów: liderkę KGW Cecylię Orlicką i Hieronima Rybczyńskiego – strażaka, brata kurkowego, społecznika.

Z PiS kandyduje Jolanta Pankowiak, która 4 lata temu była kontrkandydatką Jarosława Pietrzaka w wyborach na burmistrza Dobrzycy.

Okręg IV to gmina Gołuchów. PSL postawił na Radomira Zdunka – brata wójta Gołuchowa Marka Zdunka. Pan Radomir w mijającej kadencji był członkiem Zarządu Powiatu. O reelekcję z listy PSL ubiega się też Agnieszka Góralczyk z Kościelnej Wsi.

Lewica stawia na Danutę Marię Zdunek. Prawo i Sprawiedliwość na Andrzeja  Biesiadę – aktualnie radnego gminy Gołuchów. Radnym powiatowym chce też zostać  Sylwester Woźniak z Jedlca – oczywiście w barwach PiS.

Do polityki chce wejść Mirosław Maruszewski z Turska – prezes kilku Stowarzyszeń, społecznik. Przyjął propozycję kandydowania z listy Miłośników Ziemi Pleszewskiej.

Na liście kandydatów Razem dla Ziemi Pleszewskiej znalazłam Jacka Króla – z polityką i ruchami obywatelskimi związanego od wielu lat. I jeszcze jedna niespodzianka – Waldemar Maciaszek, który 4 lata temu został radnym powiatowym z poparciem PiS – u, teraz kandyduje z listy Razem dla Ziemi Pleszewskiej.

To taki mój subiektywny przegląd list wyborczych do Rady Powiatu. Skoncentrowałam się na osobach, które  w lokalnej polityce funkcjonują lub kiedyś funkcjonowały.