Święconka w czasie pandemii

Avatar photoIrena Kuczyńska2 kwietnia 20213min
Swieconka-koszyk-czolo.jpg

Święcenie pokarmów w czasie pandemii koronawirusa powinno godzić polską tradycję z obostrzeniami pandemicznymi. Jak sobie z tym radzą proboszczowie parafii w powiecie pleszewskim?

 Zdjęcia z święcenia pokarmów w parafii w Lenartowicach w 2019 roku. W tym roku na pewno tak nie będzie.

Największym wyzwaniem bywają duże parafie. I tu księża, albo objeżdżają wioski, spotykając się z wiernymi przy figurach, przed remizami, salami wiejskimi a nawet na placach zabaw, albo podzielili parafian, zapraszając pod kościoły mieszkańców wyznaczonych ulic a nawet bloków.

I tak w parafii św. Floriana w Pleszewie święcenie pokarmów pod kościołem Matki Boskiej Częstochowskiej odbywać się będzie 11 razy, w odstępach półgodzinnych, żeby parafianie nie musieli się mijać.

Także ulicami i wioskami odbywać się będzie  święcenie pokarmów na Placu Kongresowym w parafii św. Tekli w Dobrzycy.

Pod kościół, z podziałem na ulice i dzielnice,  zaprasza wiernych  z koszyczkami ze święconką, proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Kościelnej Wsi.

W parafii św. Jakuba w Czerminie święconka jest zaplanowana przy kościele a na wioskach przy figurach. Czermiński proboszcz przypomina wiernym o zachowaniu norm sanitarnych.

O przestrzeganiu limitu wiernych w kościele w czasie święconki, w razie gdyby padał deszcz, przypomina z kolei proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Gołuchowie, który też sugeruje wiernym święcenie pokarmów w domach przed wielkanocnym śniadaniem.

Jedną z nielicznych wspólnot, gdzie w tym roku nie będzie święconki ani w kościele ani przy kościele, będzie parafia św. Bartłomieja w Kowalewie. Prawdopodobnie powodowany troską o zdrowie wiernych proboszcz, postanowił scedować święcenie pokarmów na głowę rodziny. Tak jak to było w całej Polsce rok temu, kiedy pandemia nabierała tempa.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska