Trzy parkingi typu P&R czyli parkuj i jedź, powstaną za rok w Pleszewie

Irena Kuczyńska27 października 20212min0
W przyszłym roku w Pleszewie powstaną trzy parkingi typu P&R czyli parkuj i jedź. W sumie będzie to 328 miejsc parkingowych w Pleszewie pomiędzy Targową i Ogrodową, przed cmentarzem komunalnym i przy dworcu kolejowym w Kowalewie. Koszt budowy parkingów 7 500 000 zł z czego 6 400 000 zł to dotacja w ramach Polskiego Ładu.
5-3.jpg

Największy parking – na 170 miejsc ma powstać przy markecie Biedronka pomiędzy ulicami Targową i Ogrodową. Projekt, który miasto już przygotowało, przewiduje nasadzenia około 30 drzew wiśniowych i bukowych oraz bardzo dużo krzewów no i trawników.

Wizualizacja parkingu przy Biedronce

Utworzony na terenach pokolejowych parking, stworzy harmonijną całość ze skwerem przy bibliotece, z łącznikiem wzdłuż toru i i nawet ulicą Kolejową czy ścieżką rowerową od Targowej do Lipowej. Koszt tego parkingu to 4 900 000 zł.

Tak jest teraz X 2021

Nie dotyczy rewitalizacji ulicy Strumykowej i deptaka na Nerze, który musi być odtworzony. To są oddzielne zadania. W Kowalewie, na przejętym od PKP terenie pomiędzy dworcem kolejowym a wieżą ciśnień, powstanie 70 miejsc parkingowych. Koszt 1 700 000 zł.

I trzeci parking – a właściwie modernizacja aktualnego parkingu na 86 miejsc przy cmentarzu komunalnym, ma kosztować 832 000 zł.

Wszystkie trzy parkingi – jako jedno zadanie inwestycyjne w ramach Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład” będą budowane przyszłym roku.

Goszcząca dwa dni temu w Pleszewie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapewniła samorządowców, że znajdą dotacje na swoich kontach.

Na ogłoszenie przetargu gmina ma pół roku czasu od ogłoszenia informacji o przyznaniu dotacji.