Wigilia osób samotnych bez wspólnego stołu

Irena Kuczyńska23 grudnia 20213min0
Do 320 osób samotnych w Mieście i Gminie Pleszew dotarły świąteczne paczki oraz wigilijny posiłek. Jeszcze dwa lata temu była wspólna kolacja w Domu Parafialnym. W tym roku wieczerzę przyjdzie spożyć w samotności
269786739_332791428847073_2753147096780042667_n.jpg
Wigilia dla samotnych w Pleszewie ma długoletnią tradycję. Zanim wybuchła pandemia przy stołach w Domu Parafialnym spotykały się osoby samotne, władze miasta, sponsorzy paczek i wigilijnego posiłku.
Był opłatek, były kolędy, były występy a przede wszystkim rozmowy, których osobom starszym i samotnym najbardziej w tym świątecznym czasie brakuje. Pandemiczne obostrzenia  sprawiły, że kontakty międzyludzkie trzeba ograniczać.
Namiastką wigilijnej wieczerzy jest posiłek dostarczony osobom samotnym do domu. Karpia, pierogi, kapustę z grzybami i kapustę z grochem  oraz sos grzybowy można w Wigilię odgrzać i spożyć, myśląc z wdzięcznością o tych, którzy potrawy przygotowali i dostarczyli razem z paczką, zawierającą świąteczne smakołyki, owoce ale też artykuły z dłuższą przydatnością do spożycia.
Kolację i upominki ufundowało miasto, dołożył się trochę powiat pleszewski, Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Akcja Katolicka przy parafii Ścięcia św. Jana Chrzciciela i prywatni sponsorzy.
W pakowanie zaangażowały się Elfy czyli pracownicy M-G OPS, Zajezdni Kultury w Pleszewie, harcerze, którzy też je roznosili i rozwozili, w czym ich wspierali sołtysi. Obyśmy w przyszłym roku spotkali się przy stole – jest to marzenie obdarowujących i obdarowywanych.