Wygrał bitwę o Gotland

Irena Kuczyńska19 września 20193min

Pleszewianin Zenon Jankowski – wygrał wielką żeglarską Bitwę o Gotland – Konsal Challenge 2019 – najtrudniejszy wyścig żeglarski na Bałtyku w Polsce.

Członek klubu Sportów Wodnych Vega z Pleszewa – reprezentujący w zawodach Kaliski Okręgowy Związek Żeglarski Zenon Jankowski uczestniczył po raz piąty w tej najtrudniejszej imprezie żeglarskiej na Bałtyku, która daje kwalifikację do startu w międzynarodowych wyścigach oceanicznych samotników. Tym razem wygrał.

Po 83 godzinach i 10 minutach zakończył w środę wieczorem swój samotny rejs dookoła Gotlandii. Pokonał 500 mil morskich, deklasując konkurentów. Warunki na Bałtyku były bardzo trudne. Zawodnicy musieli zmagać się ze sztormem. Porywy wiatru sięgały ponad 50 węzłów co oznacza 10 – 11 stopni w skali Beauforta.

Bitwa o Gotland to najtrudniejszy morski wyścig żeglarski w Polsce. W niedzielę w południe na starcie stanęło bardzo wielu doświadczonych weteranów Bitwy, w tym trzy kobiety, oraz dwóch debiutantów. Do mety dopłynęły tylko trzy osoby: Zenon Jankowski, Aleksandra Emche oraz Paweł Biały. Na mecie w Gdańsku oczekiwali na Zenona Jankowskiego przyjaciele oraz żona Anna.