Irena Kuczyńska
Region Pleszewski

Zmarł ks. Tomasz Niewiadomski – proboszcz i dobry duch parafii w Strzydzewie

Na portalu społecznościowym napisał: jestem  proboszczem parafii Strzydzew od 1 lipca 2003 r. i jestem bardzo szczęśliwy.  Dzisiaj dowiedzieliśmy się o tym, że ks. Tomasz Niewiadomski  zmarł. Miał 52 lata.

Księdza Tomasza Niewiadomskiego poznałam w końcówce lat 90., kiedy zaczął pracować jako prefekt w Liceum Ogólnokształcącym im. St. Staszica w Pleszewie. Sympatyczny, wyciszony, dobry kolega,  lubiany przez swoich uczniów. Był wikariuszem parafii Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Pleszewie. W 2003 roku został proboszczem. Objął parafię po ks. Ryszardzie Ryńcu, który wcześniej też był prefektem pleszewskiego liceum.

Urodził się 17 marca 1965 roku w Sławnie w diecezji włocławskiej. Maturę zrobił w Technikum Mechaniczno – Elektrycznym im. Mikołaja Kopernika w Koninie. 31 maja 1985 roku zdał egzamin zawodowy  technika elektryka. Wybrał studia w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku, które podlegało Katolickiemu Uniwersytetowi Lubelskiemu. Ukończył je 25 V 1991 roku. Potem święcenia, prymicyjna msza święta i pierwsza parafia w Koźminku.

Po święceniach kapłańskich 25 maja 1991 r. pierwsza parafia w Koźminku. Kolejna w Ostrowie Wlkp., w Jarocinie, w Pleszewie w farze, skąd trafił na pierwszą samodzielną placówkę w parafii św. Józefa Rzemieślnika w Strzydzewie w dekanacie czermińskim.

Kiedy  dołączył do portalu społecznościowego, nie tylko parafianie, ale także znajomi mogli  obserwować wszystko, co robił w parafii w Strzydzewie.  W 2012 r. wymieniono  dach na kościele, oświetlono wieżę kościoła. W 2015 i 2016 roku  założono  kostkę i oświetlenie na cmentarzu, zbudowano ołtarz polowy. Kiedy 11 grudnia dawny parafianin Marek Bogucki napisał: Witam księdza Tomka, co słychać w parafii, proboszcz odpisał: prace postępują,  jest super!

20 listopada 2016 r.  o godz. 11.00 odprawił Mszę św. dziękczynną za 25 lat kapłaństwa. Z tej okazji – jak mówi wójt Czermina Sławomir Spychaj, ks. Niewiadomski podarował parafii oświetlenie terenu wokół kościoła.

6 grudnia napisał na Facebooku : Jest świetnie. I dodał 11 zdjęć wnętrza kościoła. Pytał: jak wam się podoba odnowiony cmentarz i podświetlona wieża Kościoła Parafialnego?

1 stycznia 2017 życzył wszystkim Szczęśliwego Nowego Roku. I płynęły ku Niemu życzenia zwrotne. Agnieszka Orczyk – Szymczak napisała: Dziękujemy. My również życzymy powodzenia i zdrówka w nowym roku oraz błogosławieństwa Bożego. Renata Niewiadoma napisała: Serdecznie witam księdza , proboszcza Tomasza , i na pewno jeżeli będę w tych stronach , to odwiedzę proboszcza i ten piękny kościół, z którego parafianie są dumni . Szczęść Boże życzę.

17 marca 2017 roku odbierał życzenia urodzinowe: Wszystkiego najlepszego! Zdrowia, szczęścia i Błogosławieństwa Bożego! życzyli internauci a proboszcz bardzo dziękował. 19 marca Renata Niewiadoma napisała: Księże proboszczu Tomaszu , spóźnione 2 dni ale szczere , życzenia urodzinowe , dużo zdrowia , szczęścia powodzenia w życiu osobistym , opieki Matki Bożej w dalszej pracy duszpasterskiej , pociechy z wiernych , i niech się księdzu spełnią wszystkie najskrytsze marzenia, pozwolę sobie z serca napisać księdzu 100 lat życia to za mało , 150 by się zdało , z całym szacunkiem tego księdzu życzę , pozdrawiam , życzę miłej błogosławionej niedzieli . Dziś mamy gorzkie żale , też na 12 idę do kościoła.

21 marca 2017 roku  Iwona Pietrzak życzyła ,,Wszystkiego najlepszego spełnienia najskrytszych marzeń”. 28 marca dzwonił do Urzędu Gminy w Czerminie, że ,,coś się dzieje z oświetleniem cmentarza, bo nie wszystkie lampy świecą”.

W środę  29 marca pojawiły się na Facebooku kondolencje. Nikt nie dowierzał, że ksiądz nie żyje.   A jednak. Pan powołał księdza Tomasza Niewiadomskiego do siebie. To był niezwykły ksiądz, więcej dawał z siebie niż brał – podkreśla Sławomir Spychaj.

W piątek 31 marca 2017 o godzinie 19.30 trumna ze zwłokami księdza Tomasza Niewiadomskiego zostanie wniesiona do kościoła, w którym przez 14 lat proboszcz chrzcił dzieci, błogosławił małżeństwa, żegnał zmarłych, sprawował msze św., spowiadał, odprawiał nabożeństwa, pocieszał, katechizował, głosił Słowo Boże.

W sobotę 1 kwietnia 2017 o godzinie 11.00 rozpocznie się ceremonia pogrzebowa. ks. Tomasz Niewiadomski spocznie przy kościele parafialnym.

Krótka historia kościoła i parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika w Strzydzewie

Strzydzew to stara wieś szlachecka, która często zmieniała właścicieli. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z roku 1410. Wtedy to na polach pod Grunwaldem wojska pod wodzą Władysława Jagiełły stoczyły zwycięską bitwę z wojskami Zakonu Krzyżackiego pod wodzą Ulrika von Jungingena.

Ostatnim dziedzicem Strzydzewa był pleszewski kupiec Berthhold Beniamin, który około 1896 roku sprzedał majątek pruskiej Komisji Kolonizacyjnej, która osiedliła tu kolonistów niemieckich. To z myślą o nich przy drodze z Czermina do Racendowa zbudowano w 1897 roku neogotycki kościół, dwunawowy, z półkolistym prezbiterium i wieżą krytą hełmem ostrosłupowym. Był to kościół katolicki, podobnie jak położony w Broniszewicach (na górce) kościół pw. Piotra i Pawła.http://irenakuczynska.pl/jeden-kosciol-dolku-drugi-kosciol-gorce-ciekawa-historia-wisi-broniszewice/
Trzy lata później przy kościele zbudowano stylową plebanię.

W 1945 roku ludność niemiecka opuściła wioskę. W latach 1946 – 1950 do Strzydzewa dojeżdżał ksiądz J. Eberl z Broniszewic. W latach 1950 – 1961 – ks. Czesław Kurzawski z Broniszewic. W 1958 roku kościół konsekrował ks. kardynał Stefan Wyszyński – ordynariusz diecezji gnieźnieńskiej.

W ,,Monografii diecezji kaliskiej” autorstwa ks. Michała Kielinga i ks. Sławomira Kęszki czytamy, że wyposażenie kościoła pochodzi z czasów jego budowy. W ołtarzu głównym, w stylu pseudorokokowym, z bogatą dekoracją rzeźbiarską, znajduje się obraz Zdjęcie z Krzyża.

Strzydzewski kościół po remoncie

Strzydzewski cmentarz

Skomentuj na Facebooku