100 – lecie niepodległości w Pleszewie

Avatar photoIrena Kuczyńska6 listopada 20186min
Obchody-odzyskania-Niepodległości-w-Pleszewie-czolo.jpg

W Pleszewie obchody 100 – lecia niepodległości połączono z 20. rocznicą reaktywowania Powiatu Pleszewskiego.

W programie odsłonięcie tablicy  pamiątkowej 100 – lecia niepodległości, posadzenie drzew oraz sesja z udziałem premier Hanny Suchockiej oraz pierwszego starosty Edwarda Kubisza.

W Polsce przedrozbiorowej Pleszew należał do powiatu kaliskiego. Siedzibą rozległego powiatu stał się dopiero w czasach zaboru pruskiego w roku 1817.  W ciągu 200 lat trzy razy go likwidowano a on się odradzał. Ostatni raz 20 lat temu.

Historia powiatu od 1817 roku w tym linku: https://irenakuczynska.pl/powiat-pleszewski-razy-sie-pojawial-razy-znikal/

I  rocznica 20 – lecia wpisuje się w obchody 100 – lecia odzyskania niepodległości, które zaplanowano na piątek 9 listopada. O 9.30 na budynku starostwa zostanie odsłonięta tablica z nazwiskami 7 bohaterów 100 – lecia niepodległości. Ich sylwetki przypomni starosta Maciej Wasielewski. Są to:

  1. Ks. Kazimierz Niesiołowski – Przewodniczący Rady Ludowej w Pleszewie – od 1896 do 1900 wikariusz a potem do 1949 roku proboszcz parafii ścięcia św. Jana Chrzciciela w Pleszewie.
  2. Artur Szenic – pierwszy Starosta Pleszewski po odzyskaniu  Niepodległości,
  3. Stefan Karczewski – pierwszy Burmistrz Pleszewa,
  4. Por. Ludwik Bociański – komendant Powstania Wielkopolskiego w Pleszewie,
  5. Ppor. Feliks Pamin – dowódca I kompanii pleszewskiej,
  6. Sierż. Antoni Kozłowicz – dowódca II kompanii pleszewskiej
    7.      Ppor. Kazimierz Ciążyński – założyciel Strzelców Konnych Straży Poznańskiej (późn. 1 Pułk Ułanów Wlkp./ 15 Pułk Ułanów Poznańskich).
Sylwetki wszystkich zaangażowanych  w odzyskiwanie niepodległości, tworzenie nowej rzeczywistości w Pleszewie w latach 1918 - 1919 zaprezentuję na blogu w okolicach 11 listopada...

Posadzone też będą trzy buki. Potem korowód z pocztami sztandarowymi przejdzie do pleszewskiego liceum, gdzie odbędzie się uroczysta sesja Rady Powiatu Pleszewskiego ze wspólnym odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”.

Przypomniana też będzie historia powiatu pleszewskiego, który powstał w roku 1999, w takich samych granicach jak ten utworzony w roku 1956 a potem zlikwidowany w roku 1975, kiedy powstały małe województwa m.in. kaliskie.

Przewidziano wystąpienia pleszewianki prof. dr hab. Hanny Suchockiej, premier rządu RP w latach 1992/93 oraz pierwszego pleszewskiego starosty Edwarda Kubisza.

Hanna Suchocka na uroczystości 25 - lecia powstania samorządów w auli pleszewskiego liceum. O Hannie Suchockiej i misji utworzenia rządu RP w tym linku:https://irenakuczynska.pl/pleszewianka-otrzymala-misje-utworzenia-rzadu-pierwszy-historii-polski-pleszewa/

Edward Kubisz - pierwszy pleszewski starosta w latach 1999 - 2002 podczas konferencji z okazji 25 - lecia odrodzonego samorządu w auli Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica w Pleszewie. Osoba Edwarda Kubisza "w pigułce" w tym linku:http://pleszew.naszemiasto.pl/artykul/kubisz-przekazal-wladze-kaluznej,1296373,art,t,id,tm.html

W niedzielę 11 listopada w kościele Ścięcia św. Jana Chrzciciela o godzinie 9.30 zostanie odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny i tych, którzy polskość w swoich sercach, domach i rodzinach przechowywali, za tych, którzy walczyli w powstaniach narodowych, którzy tracili majątki, byli zsyłani na wygnanie, na emigrację, za tych, którzy w 1918 roku schwycili za broń i poszli walczyć o to, że by Wielkopolska znalazła się w granicach powstającego Państwa Polskiego. Po mszy na Murze Pamięci zostanie odsłonięta i poświęcona okolicznościowa tablica. Przedstawia nakładające się na siebie kontury Rzeczpospolitej Szlacheckiej, II RP oraz obecnej. Projekt wykonał Grzegorz Godawa, a odlew Juliusz Kwieciński. Fundatorzy tablicy to: Miasto i Gmina Pleszew, Powiat Pleszewski, Akcja Katolicka przy parafii św. Jana oraz parafianie.

Z radia Centrum:http://www.rc.fm/news/pleszew-100-i-20-lecie.html


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska