16 milionów na rozbudowę szpitala

Avatar photoIrena Kuczyńska24 kwietnia 202112min
szpital-czolo.jpg
W pleszewskim szpitalu ma powstać  Ośrodek Leczenia Raka Jelita Grubego. Będzie to możliwe po rozbudowie i modernizacji Pleszewskiego Centrum Medycznego, które wkrótce się rozpocznie. Koszt przełomowej inwestycji PCM to 12 00 0 000 zł plus
4 000 000 zł na sprzęt i wyposażenie.

Pomoc finansową w „Rozbudowie, modernizacji oraz doposażeniu Bloku Operacyjnego wraz z Oddziałem Anestezjologicznym i Intensywnej Terapii oraz Oddziału Ginekologii i Położnictwa” zadeklarowały samorządy powiatu pleszewskiego.


Projekt rozbudowy Pleszewskiego Centrum Medycznego znajduje się w priorytetach Regionalnej Polityki Zdrowotnej Województwa Wielkopolskiego. Dlatego wniosek powiatu pleszewskiego o środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w ramach Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych został załatwiony pozytywnie i 6 000 000 zł na rozbudowę szpitala jest przyznane.
Po 1 000 000 złotych przekazują szpitalowi Powiat Pleszewski (wczoraj radni powiatowi podjęli stosowną uchwałę) oraz Miasto i Gmina Pleszew.
Pozostałe miasta i gminy (Chocz, Dobrzyca, Czermin, Gołuchów i Gizałki)  zadeklarowały wsparcie rozbudowy lub wyposażenia do końca kadencji – powiedział radiu Centrum Starosta Pleszewski Maciej Wasielewski. Brakującą kwotę, czyli prawie połowę, wyłoży szpital.
Rozbudowa ma zwiększyć dostęp pacjentów do usług zdrowotnych szczególnie w ramach chirurgii onkologicznej. Szpital złożył wniosek o utworzenie w Pleszewie  Ośrodka Leczenia Raka Jelita Grubego. Warto przypomnieć, że od 2019 roku prowadzi Ośrodek Leczenia Raka Piersi.
Prowadzone są też działania zmierzające do utworzenia w pleszewskim szpitalu oddziału hematologii oraz przywrócenie badań przesiewowych jelita grubego.
Stąd m.in. potrzeba większej liczby łóżek i  dodatkowej sali operacyjnej tylko do zabiegów onkologicznych. Jest to w tej chwili wąskie gardło, bardzo brakuje tej trzeciej sali operacyjnej  – podkreśla Maciej Wasielewski.
Tworzenie dodatkowych sal i łóżek na ginekologii i położnictwie jest związane  z utrzymaniem wysokiej liczby porodów w Pleszewie, co nie jest limitowane przez Narodowy Fundusz zdrowia. Projekt rozbudowy przewiduje 8 izolatek  także dla pacjentek z podejrzeniem COVID-19 lub zakażeniem.
 
Podczas rozbudowy szpitala powstaną też izolatki na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii.  Prezes PCM Błażej Górczyński, który prezentował radnym powiatowym projekt rozbudowy, zapowiedział, że na przełomie maja i czerwca rozpoczną się postępowania przetargowe.W pierwszej kolejności ruszy rozbudowa Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej  i Bloku Operacyjnego.
Rozbudowa potrwa 13 miesięcy, w tym czasie szpital będzie funkcjonować,  co będzie logistycznym wyzwaniem.
W Pleszewskim Centrum Medycznym jest zatrudnionych, w różnych formach, 749 osób.
 

Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska